STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /DZIELNICE GLIWIC - ZNAKI SZCZEGÓLNE. NOWY CYKL WYKŁADÓW EWY POKORSKIEJ-OŻÓG
Najbliższe warsztaty dla dzieci "Drejdel klub" (25.09), które odbywają się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, zostały przełożone na 2.10.2022, g. 12.00. Przepraszamy ***Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, ODDZIAŁ RADIOSTACJA GLIWICE, ul. Tarnogórska 129, BĘDZIE UDOSTĘPNIONY dla zwiedzających WYŁĄCZNIE W PIĄTKI w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w SOBOTY i NIEDZIELE w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

Dzielnice Gliwic - znaki szczególne. Nowy cykl wykładów Ewy Pokorskiej-Ożóg

TERMIN piątek, 1 października 2021
MIEJSCE Willa Caro
Osiedle Baildona, Bojków, Czechowice, Kopernika, Ligota Zabrska, Łabędy, Obrońców Pokoju, Ostropa, Sikornik, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Śródmieście, Trynek, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Wójtowa Wieś, Zatorze, Żerniki – miasto Gliwice tworzy 21 dzielnic, nazywanych także osiedlami. Każda z nich ma swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami. I właśnie gliwickim osiedlom, czy też: dzielnicom, poświęcony będzie najnowszy cykl wykładów przygotowanych przez Ewę Pokorską-Ożóg, miejską konserwator zabytków w Gliwicach i autorkę bestsellerowej publikacji „Kolory miasta” wydanej w muzealnej oficynie.  Podczas spotkań, zatytułowanych: „Dzielnice Gliwic  - znaki szczególne” przybliżone zostaną  interesujące szczegóły stanowiące o odrębności i różnorodności poszczególnych, gliwickich osiedli. Na nowo odkryjemy miejsca, obiekty, czy detale, co pozwoli spojrzeć na nie z perspektywy innej niż ta, na którą pozwala nam zabiegana codzienność.  Tematyka wykładów Ewy Pokorskiej-Ożóg projektu wpisuje się w prace związane z opracowaniem „Strategii rozwoju miasta - Gliwice 2040”. Na pierwsze w ramach cyklu spotkanie, pt. „Różnorodny Trynek” zapraszamy już w piątek, 1 października, do Willi Caro, o godz. 17.00.

1 października 2021, Willa Caro, godz. 17.00

Różnorodny Trynek

Co tu znajdziemy? Dzieła architektów, a zarazem kuzynów, Emila i Georga Zillmannów (autorów osiedla robotniczego Nikiszowiec oraz Giszowiec w Katowicach czy przepięknej elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu), lotnisko, zespoły mieszkaniowe z lat 20. i 30. XX wieku, jak również socrealistyczne osiedla z 1950 roku i współczesny kościół, który miał wyglądać jak gotycka świątynia. Wymieniać dalej?

Kolejne wykłady:

5 listopada 2021, Willa Caro/platforma ZOOM, godz. 17.00

Ulubiona Sośnica

3 grudnia 2021, Willa Caro/platforma ZOOM, godz. 17.00

Śródmieście i Osiedle Wojska Polskiego w duchu moderny Wiednia

7 stycznia 2022, Willa Caro/platforma ZOOM, godz. 17.00

Artyzm Wójtowej Wsi

4 lutego 2022,Willa Caro/platforma ZOOM, godz. 17.00

Sikornik przez duże W

4 marca 2022, Willa Caro/platforma ZOOM, godz. 17.00

Kresowa i szkolna Akademicka (Osiedle Politechnika)

1 kwietnia 2022, Willa Caro/platforma ZOOM, godz. 17.00