STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /DZIELNICE GLIWIC - ZNAKI SZCZEGÓLNE. WYKŁAD SIÓDMY: WIELKANOCNA OSTROPA

Dzielnice Gliwic - znaki szczególne. Wykład siódmy: Wielkanocna Ostropa

TERMIN piątek, 1 kwietnia 2022
Osiedle Baildona, Bojków, Czechowice, Kopernika, Ligota Zabrska, Łabędy, Obrońców Pokoju, Ostropa, Sikornik, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Śródmieście, Trynek, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Wójtowa Wieś, Zatorze, Żerniki – miasto Gliwice tworzy 21 dzielnic, nazywanych także osiedlami. Każda z nich ma swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami. I właśnie gliwickim osiedlom, czy też: dzielnicom, poświęcony będzie najnowszy cykl wykładów przygotowanych przez Ewę Pokorską-Ożóg, miejską konserwator zabytków w Gliwicach i autorkę bestsellerowej publikacji „Kolory miasta” wydanej w muzealnej oficynie. Podczas spotkań, zatytułowanych: „Dzielnice Gliwic - znaki szczególne” przybliżone zostaną interesujące szczegóły stanowiące o odrębności i różnorodności poszczególnych, gliwickich osiedli. Na nowo odkryjemy miejsca, obiekty, czy detale, co pozwoli spojrzeć na nie z perspektywy innej niż ta, na którą pozwala nam zabiegana codzienność. Tematyka wykładów Ewy Pokorskiej-Ożóg projektu wpisuje się w prace związane z opracowaniem „Strategii rozwoju miasta - Gliwice 2040”.

Obejrzyj wykład TUTAJ

Piątek, 1 kwietnia 2022, wykład udostępniony będzie na muzealnym kanale You Tube

Wykład siódmy: Wielkanocna Ostropa

Jak wyjątkowe i różne są dzielnice Gliwic, niech przykładem będzie w refleksyjnym czasie Wielkiego Tygodnia i zbliżających się świąt wielkanocnych – korespondująca z tym okresem -Ostropa. A w szczególności jeden z jej malowniczych zwyczajów - wielkanocna procesja konna. Odkryjemy także miejsce „ukrycia” symbolicznych postaci z Apokalipsy św. Jana i podjęta zostanie próba wyjaśnienia dlaczego w obrazie z drewnianego kościoła został umieszczony symbol czasu, wieczności – urobors.

Kolejne wykłady:

6 maja 2022, wykład udostępniony będzie na muzealnym kanale You Tube