STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /DREJDEL KLUB - WARSZTATY KREATYWNE DLA DZIECI
/

Drejdel klub - warsztaty kreatywne dla dzieci

TERMIN niedziela, 12 lutego 2023 godz. od 11:00 do 14:00
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

Drejdel klub
Warsztaty kreatywne dla dzieci

Warsztaty poprowadzi Joanna Stryjewska

Niedziela, 12 lutego 2023 r., godz.11.00 (3 – 6 lat)
Niedziela, 12 lutego 2023 r., godz.12.30 (7 – 12 lat)

Drejdel, to bączek, zabawka, którą dzieci bawią się podczas żydowskiego święta Chanuka.
Gra w drejdla polega na pomnażaniu słodkości – czekoladowych monet, które na końcu się zjada. Każda z czterech ścian drejdla jest ozdobiona jedną literą hebrajskiego alfabetu.  Są to: nun (נ), gimel (ג), he (ה) i pe (פ), które są pierwszymi literami słów w zdaniu: Nes gadol haja po („Stał się tu wielki cud”).

Zasady gry
Każdy z graczy przystępuje do gry z określoną liczbę pieniążków - słodyczy np. cukierków, czekoladek itp. Wszyscy gracze dają do „banku” jedną słodkość. Następnie każdy z nich kolejno kręci bączkiem - drejdlem i albo zabiera z banku lub do niego wpłaca swoje monety w zależności od tego, która z liter ukaże się po zatrzymaniu zakręconego przez gracza bączka. Istnieje kilka sposobów gry, ale najczęściej: nun oznacza, że każdy dokłada do „banku” (w innej wersji: nikt nie wygrywa); gimel – obracający bączkiem bierze wszystko; he – bierze się połowę; szin lub pe – obracający dodaje do „banku” jedną monetę.
Reguły naszego Drejdel klubu są proste – wystarczy przyjść i aktywnie uczestniczyć w naszych warsztatach. Będzie bardzo plastycznie i bardzo kreatywnie. Czekamy na was nasi drodzy „drejdlowicze".
Zajęcia poprowadzi Joanna Stryjewska - edukatorka i plastyczka.
 

***Tajemnicze pudełko
Warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat
 
Przed każdym wejściem do żydowskiego domu zamieszczana jest mezuza. Sprawdzimy, co to jest i po co jest zawieszana. Wykonamy własną mezuzę lepiąc ją z plasteliny i przymocujemy do tekturek, tak, by mogła ozdobić wasze dziecięce pokoje.
 
 
***Świat zawarty w przedmiotach
Warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat
 
Każdy z nas otacza się w swoim życiu przedmiotami. Używamy ich codziennie, jak stół czy krzesło. Ale są też przedmioty, które mogą powiedzieć nam wiele o życiu Żydów. O ich codziennej pracy, obowiązkach, sposobach spędzania wolnego czasu. To są typowe przedmioty świata żydowskiego, tzw. Judaika, które poznamy na zajęciach. 
Trzeba będzie odgadnąć, do czego może służyć Jad, besaminka czy mezuza. Każdy z uczestników wykona własny, wybrany przez siebie przedmiot.
 

Joanna Stryjewska z zamiłowania jest przewodniczką po szlakach tożsamości kulturowej i ciekawych miejscach w Krakowie. Z wykształcenia jest historyczką sztuki, arte terapeutką i plastyczką. Prowadzi warsztaty artystyczne i zajęcia z arteterapii z młodzieżą i dorosłymi.

Udział w warsztatach stacjonarnych - 1 zł od osoby
Obwiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl, tel. 605 362 594

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej