STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /DREJDEL KLUB - WARSZTATY KREATYWNE DLA DZIECI

Drejdel klub - warsztaty kreatywne dla dzieci

TERMIN niedziela, 22 stycznia 2023 godz. od 11:00 do 14:00
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

Drejdel klub

Warsztaty kreatywne dla dzieci.

Niedziela, 22 stycznia 2023 r., godz.11.00 (3 – 6 lat)
Niedziela, 22 stycznia 2023 r., godz.13.00 (7 – 12 lat)

Drejdel, to bączek, zabawka, którą dzieci bawią się podczas żydowskiego święta Chanuka.
Gra w drejdla polega na pomnażaniu słodkości – czekoladowych monet, które na końcu się zjada. Każda z czterech ścian drejdla jest ozdobiona jedną literą hebrajskiego alfabetu.  Są to: nun (נ), gimel (ג), he (ה) i pe (פ), które są pierwszymi literami słów w zdaniu: Nes gadol haja po („Stał się tu wielki cud”).

Zasady gry
Każdy z graczy przystępuje do gry z określoną liczbę pieniążków - słodyczy np. cukierków, czekoladek itp. Wszyscy gracze dają do „banku” jedną słodkość. Następnie każdy z nich kolejno kręci bączkiem - drejdlem i albo zabiera z banku lub do niego wpłaca swoje monety w zależności od tego, która z liter ukaże się po zatrzymaniu zakręconego przez gracza bączka. Istnieje kilka sposobów gry, ale najczęściej: nun oznacza, że każdy dokłada do „banku” (w innej wersji: nikt nie wygrywa); gimel – obracający bączkiem bierze wszystko; he – bierze się połowę; szin lub pe – obracający dodaje do „banku” jedną monetę.
Reguły naszego Drejdel klubu są proste – wystarczy przyjść i aktywnie uczestniczyć w naszych warsztatach. Będzie bardzo plastycznie i bardzo kreatywnie. Czekamy na was nasi drodzy „drejdlowicze".
Zajęcia poprowadzi Joanna Stryjewska - edukatorka i plastyczka.

7 dzień tygodnia – który to jest dzień?
Warsztaty poprowadzi Joanna Stryjewska
Warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat

Podczas warsztatów opowiemy sobie, jak Bóg tworzył świat przez 6 dni, a 7 dnia  odpoczywał. Policzymy dni tygodnia i dowiemy się, kiedy wypada dzień 7 - odpoczynku i co to jest Szabat. Dla lepszego zapamiętania będziemy kolorować rysunki.

Nowy Rok 2023 – ale czy na pewno dla wszystkich?
Warsztaty poprowadzi Joanna Stryjewska
Warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat

Poznamy kalendarz żydowski i dowiemy się, kiedy został stworzony świat. Wykonamy własne koło czasu, na którym zaznaczymy podział roku kalendarzowego. Odszyfrujemy nazwy miesięcy, które pochodzą aż z języka babilońskiego!
Będziemy sprawdzać, ile dni ma tydzień i kiedy przypada pierwszy i ostatni dzień tygodnia.

Joanna Stryjewska z zamiłowania jest przewodniczką po szlakach tożsamości kulturowej i ciekawych miejscach w Krakowie. Z wykształcenia jest historyczką sztuki, arte terapeutką i plastyczką. Prowadzi warsztaty artystyczne i zajęcia z arteterapii z młodzieżą i dorosłymi.

Udział w warsztatach stacjonarnych - 1 zł od osoby
Obwiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl, tel. 605 362 594