STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /DREJDEL KLUB - WARSZTATY KREATYWNE DLA DZIECI
Jan Hrynkowski, Pejzaż z drzewami, 1912, zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie

Jan Hrynkowski, Pejzaż z drzewami, 1912, zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie

/

Drejdel klub - warsztaty kreatywne dla dzieci

TERMIN niedziela, 16 kwietnia 2023 godz. od 11:00 do 14:00
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

Drejdel klub
Warsztaty kreatywne dla dzieci

Warsztaty poprowadzi Joanna Stryjewska


Niedziela, 16 kwietnia 2023 r., godz.11.00 (3 – 6 lat)
Niedziela, 16 kwietnia 2023 r., godz.12.30 (7 – 12 lat)

Drejdel, to bączek, zabawka, którą dzieci bawią się podczas żydowskiego święta Chanuka.
Gra w drejdla polega na pomnażaniu słodkości – czekoladowych monet, które na końcu się zjada. Każda z czterech ścian drejdla jest ozdobiona jedną literą hebrajskiego alfabetu. Są to: nun (נ), gimel (ג), he (ה) i pe (פ), które są pierwszymi literami słów w zdaniu: Nes gadol haja po („Stał się tu wielki cud”).

Zasady gry
Każdy z graczy przystępuje do gry z określoną liczbę pieniążków - słodyczy np. cukierków, czekoladek itp. Wszyscy gracze dają do „banku” jedną słodkość. Następnie każdy z nich kolejno kręci bączkiem - drejdlem i albo zabiera z banku lub do niego wpłaca swoje monety w zależności od tego, która z liter ukaże się po zatrzymaniu zakręconego przez gracza bączka. Istnieje kilka sposobów gry, ale najczęściej: nun oznacza, że każdy dokłada do „banku” (w innej wersji: nikt nie wygrywa); gimel – obracający bączkiem bierze wszystko; he – bierze się połowę; szin lub pe – obracający dodaje do „banku” jedną monetę.
Reguły naszego Drejdel klubu są proste – wystarczy przyjść i aktywnie uczestniczyć w naszych warsztatach. Będzie bardzo plastycznie i bardzo kreatywnie. Czekamy na was nasi drodzy „drejdlowicze".
Zajęcia poprowadzi Joanna Stryjewska - edukatorka i plastyczka.


***Ma Nisztana – czym ta wyjątkowa noc różni się od innych?
Warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat

Kwiecień to czas świąt:  katolickiej Wiekanocy i żydowskiego Pesach. Porównamy, w czym są podobne a co je od siebie różni. W trakcie malowania farbami akrylowymi naszych talerzy sederowych poznamy 4 tajemnicze pytania, które to dzieci zadają dorosłym podczas kolacji sederowej.

*prosimy uwzględnić możliwość pobrudzenia ubrań farbami akrylowymi


***Ma Nisztana – czym ta wyjątkowa noc różni się od innych?
Warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat
 
Przeprowadzimy nasze własne śledztwo w wykryciu chamecu. Odszyfrujemy, co kryje się pod tajemniczymi pojęciami bejcy, charosetu, chazaretu czy karpasu. Otworzymy księgę Hagady, by nauczyć się z niej 4 najważniejszych pytań, jakie dzieci zadają dorosłym podczas kolacji sederowej. No i jak zawsze na naszych zajęciach, poznamy nową technikę: malowania farbami akrylowymi. Stworzymy swój własny talerz sederowy.


Joanna Stryjewska z zamiłowania jest przewodniczką po szlakach tożsamości kulturowej i ciekawych miejscach w Krakowie. Z wykształcenia jest historyczką sztuki, arte terapeutką i plastyczką. Prowadzi warsztaty artystyczne i zajęcia z arteterapii z młodzieżą i dorosłymi.

Udział w warsztatach stacjonarnych - 1 zł od osoby
Obwiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl, tel. 605 362 594

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej