STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /„ZŁOTO PÓŁNOCY I JEGO NAJWIĘKSZE EUROPEJSKIE KOLEKCJE” - WYKŁAD POŁĄCZONY Z OPROWADZANIEM KURATORSKIM PO WYSTAWIE „BURSZTYN. SKARB BAŁTYKU”

„Złoto Północy i jego największe europejskie kolekcje” - wykład połączony z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie „Bursztyn. Skarb Bałtyku”

TERMIN sobota, 16 grudnia 2023 godz. 12:00
Za nami półmetek wystawy czasowej „Bursztyn. Skarb Bałtyku”, a wraz z nim również połowa z towarzyszących jej wykładów tematycznych i oprowadzań kuratorskich. Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład kuratora ekspozycji Roberta B. Bartkowskiego pt. „Złoto Północy i jego największe europejskie kolekcje”, który odbędzie się 16 grudnia 2023 (sobota) o godz. 12.00 w Willi Caro. Po spotkaniu, około godz. 13.15, zaplanowane jest kuratorskie oprowadzanie po wystawie. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

***

Po tak obfitej dawce wiedzy na temat bursztynu bałtyckiego, przyszedł czas, aby udać się w podróż poza granice Polski, by poznać inne miejsca, gdzie wykonane ze „Złota Północy” zabytki cieszyły serca oraz oczy koronowanych głów Europy i stanowiły wyposażenie ich wyjątkowych skarbców czy gabinetów osobliwości – kunstkamer. Wiele z nich, dzięki swoim donatorom, trafiło do zbiorów publicznych europejskich muzeów. Na kolejnym wykładzie poznamy m.in. dzieła bursztynowe z Zielonej Komnaty w Dreźnie, Rijksmuseum w Amsterdamie, Palazzo Pitti we Florencji, Kunsthistorisches w Wiedniu czy Victoria & Albert w Londynie. Wśród nich znajdzie się pewna niespodzianka, którą będzie „kolekcja” jeszcze jednej ze stolic Europy, stworzona jedynie na chwilę” – mówi Robert B. Bartkowski, kurator ekspozycji.

Kolejne wykłady towarzyszące wystawie i oprowadzania kuratorskie:

7.01.2024 r. (niedziela), godz. 12.00 - wykład: „Bursztyn nie tylko na północy. Polskie zbiory muzealne i kolekcje prywatne” (prowadzenie: Robert B. Bartkowski)

7.01.2024 r. (niedziela), godz. 13.15 - oprowadzanie kuratorskie

Na wszystkie wykłady/oprowadzania kuratorskie wstęp wolny, liczba miejsca ograniczona.