STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /„BURSZTYN. SKARB BAŁTYKU”. ZŁOTO PÓŁNOCY NA ŚLĄSKU - NOWA WYSTAWA MUZEUM W GLIWICACH OD 7 PAŹDZIERNIKA W WILLI CARO!
/

„Bursztyn. Skarb Bałtyku”. Złoto Północy na Śląsku - nowa wystawa Muzeum w Gliwicach od 7 października w Willi Caro!

TERMIN 07 października 2023 - 07 stycznia 2024
MIEJSCE Willa Caro
Początek jesieni będzie wyjątkowo piękny tego roku – już od października sale ekspozycyjne gliwickiej Willi Caro rozświetli swoim blaskiem… Złoto Północy. Najnowsza wystawa czasowa Muzeum w Gliwicach „Bursztyn. Skarb Bałtyku”, której otwarcie nastąpi 7 października 2023 r., jest pierwszą na Śląsku (a nawet pod kątem interdyscyplinarnego spojrzenia – w Polsce) ekspozycją prezentującą tak wielowymiarowo i kontekstowo owo naturalium, wyłączając dotychczas istniejące, powszechnie znane stałe jego prezentacje w Muzeum Bursztynu – Oddziale Muzeum Gdańska, Muzeum Zamkowym w Malborku czy Muzeum Bursztynu w Jarosławcu. Na wystawie będzie można zobaczyć około 300 różnorodnych obiektów, z czego ponad 200 wypożyczono z kilkudziesięciu polskich instytucji muzealnych (w tym rezydencji królewskich), kolekcji kościelnych, zbiorów uniwersyteckich, instytutów badawczych oraz kolekcji prywatnych. Wiele z nich nigdy wcześniej nie było prezentowanych szerszej publiczności. Kuratorem ekspozycji jest Robert B. Bartkowski, historyk sztuki, muzealnik, kustosz w Dziale Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach. Wystawa potrwa do 7 stycznia 2024.
 
Ekspozycji towarzyszy oferta edukacyjno-warsztatowa dla szkół oraz osób indywidualnych.

Na otwarcie wystawy „Bursztyn. Skarb Bałtyku” w Willi Caro w Gliwicach zapraszamy 7 października 2023 (sobota) o godz. 12.00. W ramach wernisażu odbędzie się oprowadzanie kuratorskie i wykład Roberta B. Bartkowskiego pt. „Nieznana kolekcja bursztynowych cymeliów ze zbiorów dawnego Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności we Wrocławiu do 1945 r. i jej dalsze losy" o godz. 14.00.
 
 
***
 
 
Na wystawie prezentujemy cymelia ze zbiorów polskich, co ma podkreślić popularność Złota Północy, które występowało zarówno w średniowiecznych skarbcach książęcych, nowożytnych włoskich studiolach czy cesarskich kunstkamerach. Wiele z nich eksponujemy po raz pierwszy w historii tych dzieł i to w towarzystwie wysokiej klasy obiektów złotniczych, malarstwa, grafiki oraz innych naturaliów. Wśród eksponatów znajdą się m.in. pamiątki po polskich królach (klejnot sentymentalny w kształcie serca należący do Anny Jagiellonki czy bursztynowy pucharek (tzw. kulawka) wiązany z Zygmuntem III Wazą), nowożytne cuda bursztynniczego rzemiosła artystycznego z dwóch najważniejszych w tamtym czasie jego ośrodków – Gdańska oraz Królewca, obiekty archeologiczne, przyrodnicze, starodruki opowiadające o bursztynie i wiele innych eksponatów reprezentujących okres od nowożytności po czasy współczesne. Nie zabraknie oczywiście dzieł z jednej z największych muzealnych kolekcji biżuterii artystycznej w Polsce, której dysponentem jest Muzeum w Gliwicach, w towarzystwie nowoczesnych prac dzisiejszych twórców bursztynników i złotników z innych wybitnych kolekcji. Pełna różnorodność! Fakt, że na jednej wystawie możemy zobaczyć królewskie skarby, naturalne inkluzje czy statuetkę Bursztynowego Słowika należącą do Stanisława Soyki, nie powinien nikogo dziwić – bursztyn w naszej kulturze osadzony jest mocniej, niż sądzimy. O tym też jest ta wystawa” – mówi Robert B. Bartkowski, kurator ekspozycji.

Prezentowane zbiory oprócz kolekcji Muzeum w Gliwicach pochodzą z kilkunastu instytucji z kraju, właścicieli prywatnych, instytutów naukowo-badawczych w tym m.in.: Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu, Skarbca katedry na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Gdańska, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum ISEZ PAN w Krakowie, Biblioteki PAN i PAU w Krakowie i wielu innych.

 
Wystawa została objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna, Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.
 
Patroni wystawy: Baltic Jewellery News, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników w Gdańsku (International Amber Association), Bursztynisko, Amber.com.pl, Amber Experts, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Stowarzyszenie Antykwariuszy i Marszandów Polskich i Międzynarodowa Unia Antykwaryczna, Galeria YES w Poznaniu, Galeria Sztuki w Legnicy
 
Patronat medialny: TVP Kultura, ARTE.tv, Radio CCM

Wykłady towarzyszące wystawie i oprowadzania kuratorskie:

7.10.2023 r. (sobota), godz. 12.15 - oprowadzanie kuratorskie

7.10.2023 r. (sobota), godz. 14:00 - wykład: „Nieznana kolekcja bursztynowych cymeliów ze zbiorów dawnego Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności we Wrocławiu do 1945 r. i jej dalsze losy" (prowadzenie: Robert B. Bartkowski)

 

8.10.2023 (niedziela), godz. 12.00 - oprowadzanie kuratorskie

 

21.10.2023 r. (sobota), godz. 12.00 - wykład: „Bursztyn bałtycki. Historia i teraźniejszość” (prowadzenie: Robert B. Bartkowski)

21.10.2023 r. (sobota), godz. 13.15 - oprowadzanie kuratorskie

 

18.11.2023 r. (sobota), godz. 12.00 - wykład: „Skarb Królów. Bursztynowe pamiątki królewskie w zbiorach polskich” (prowadzenie: Robert B. Bartkowski)

18.11.2023 r. (sobota), godz. 13.15 - oprowadzanie kuratorskie

 

16.12.2023 r. (sobota), godz. 12.00 - wykład: „Złoto Północy i jego największe europejskie kolekcje” (prowadzenie: Robert B. Bartkowski)

16.12.2023 r. (sobota), godz. 13.15 - oprowadzanie kuratorskie

 

7.01.2024 r. (niedziela), godz. 12.00 - wykład: „Bursztyn nie tylko na północy. Polskie zbiory muzealne i kolekcje prywatne” (prowadzenie: Robert B. Bartkowski)

7.01.2024 r. (niedziela), godz. 13.15 - oprowadzanie kuratorskie

 

Na wszystkie wykłady/oprowadzania kuratorskie wstęp wolny, liczba miejsca ograniczona. 

Oprowadzania kuratorskie dla szkół:

zorganizowane grupy szkolne z nauczycielami zapraszamy na oprowadzania kuratorskie, które odbywają się w środy, o godz. 9.00 i 11.00. 

Uwaga: obowiązują zapisy po numerem telefonu: 783 560 006. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej