STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /ZAJĘCIA ON-LINE W MUZEUM W GLIWICACH DLA GRUP SZKOLNYCH I PRZEDSZKOLNYCH...
/

Zajęcia on-line w Muzeum w Gliwicach dla grup szkolnych i przedszkolnych...

TERMIN 04-27 listopada 2020
platforma ZOOM, godz. 09.00, 10.30 i 12.00
Muzeum w Gliwicach zaprasza grupy szkolne i przedszkolne na zajęcia ON-LINE na platformie ZOOM. W sytuacji zagrożenia epidemicznego nie chcemy rezygnować z kontaktu ze szkołami i  prowadzenia zajęć edukacyjnych. Przeciwnie – chcemy wesprzeć nauczycieli i ich wychowanków w tym trudnym momencie i zaproponować zajęcia edukacyjne realizowane w szczególnie atrakcyjnej formie. Dzięki nowej podstronie – „Twoja wirtualna wystawa” w trakcie zajęć zaprosimy grupy szkolne (i przedszkolne) do zwiedzania  zaaranżowanych przez nas wirtualnych wystaw, na których zgromadzimy zabytki, fotografie i materiały ilustracyjne przybliżające omawiany temat. Po wirtualnych wystawach oprowadzać będą grupy szkolne muzealni edukatorzy. Co więcej, na zakończenie zajęć prześlemy nauczycielom karty pracy dla uczniów z pytaniami dotyczącymi omawianych podczas zajęć kwestii – problem zadania domowego jest więc już rozwiązanyJ. Uczniowie, by wypełnić karty pracy w każdej chwili będą mogli wrócić na wirtualną wystawę samodzielnie, ponieważ będzie ona udostępniona dla wszystkich w ramach podstrony „Twoja wirtualna wystawa”. W listopadzie zapraszamy na zajęcia:  Obrzędy doroczne na Górnym Śląsku, które przygotujemy wykorzystując zabytkowe zdjęcia ze zbiorów Działu Etnografii. Podczas zajęć szczególny nacisk położymy na tradycje i zwyczaje związane ze schyłkiem roku – od święta Wszystkich Świętych do Zapustów. To będzie dobry wstęp przed zajęciami świątecznymi, które już zaczynamy dla Was przygotowywać. W związku z 40. rocznicą powstania Solidarności zapraszamy również na zajęcia poświęcone historii tego ruchu społecznego, dzięki któremu rozpadł się system komunistyczny nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Zapraszamy także grupy szkolne na zajęcia przybliżające możliwości nowej podstrony Muzeum w Gliwicach - „Twoja wirtualna wystawa”. Służy ona nie tylko jako platforma dla muzealnych działań edukacyjnych, ale może stać się nową przestrzenią dla prezentowanie prac uczniów danej szkoły, klasy czy aranżowania wystaw przez uczniów wspólnie z nauczycielem, bądź samodzielnie.
 
Zajęcia prowadzone będą pomiędzy 4 a 27 listopada 2020 (środy, czwartki, piątki), o godz. 09.00, 10.30 i 12.00.
 
Prowadzenie: Rita Śliwa, Marta Witoń, edukatorki muzealne
 

Udział we wszystkich warsztatach on-line prowadzonych przez Muzeum w Gliwicach na platformie ZOOM - jest bezpłatny

 
Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006
 
Konieczne jest podanie adresu e-mail
Uwaga!
W przypadku zapisów grup szkolnych, które w zajęciach on-line będą uczestniczyć w szkole (np. w sali informatycznej) konieczne jest sprawdzenie, czy na komputerach szkolnych można uruchomić platformę ZOOM oraz czy komputery szkolne posiadają głośniki.
 

ZOBACZ - krótki film instruktażowy jak – bardzo prosto – zainstalować na komputerze aplikację ZOOM.

 

ZOBACZ - krótki film przybliżający cele projektu „Wirtualnych wystaw wiele…” i funkcjonowanie podstrony "Twoja wirtualna wystawa".

 

 

Tematy zajęć do wyboru:


 
1) Akcja edukacyjna dla szkół: 40 lat „Solidarności”  
Tematy:
a) Pęka obłudna epoka. Karnawał „Solidarności” 1980–1981 – gliwicka perspektywa
Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych (klas 5-8) oraz ponadpodstawowych.
b) Buntownicy bez wyboru. Sztuka polska 2. poł. XX w. jako wyraz sprzeciwu wobec otaczającej rzeczywistości
 Zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

2) Zajęcia towarzyszące wystawie plenerowej oraz katalogowi „Fotograficzne widzenie tradycji. Obrzędy doroczne na Górnym Śląsku”

Temat: Obrzędy doroczne na Górnym Śląsku
Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym (od lat 5), uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

 

3) „Twoja wirtualna wystawa - wprowadzenie” dla grup szkolnych

Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych (klas 3-8) oraz ponadpodstawowych.

 

Więcej o zajęciach - poniżej!

AKCJA EDUKACYJNA 40 LAT „SOLIDARNOŚCI”


NSZZ „Solidarność” to fenomen na skalę światową. Ruch, nazywany niekiedy bezkrwawym powstaniem narodowym, zainspirował nie tylko masy społeczeństwa do aktywnego przeciwstawienia się reżimowi komunistycznemu, ale również artystów: malarzy, grafików czy muzyków do wyrażenia ducha solidarnościowego. Z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” zapraszamy szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe do udziału w zajęciach przybliżających najnowsze dzieje Polski. O „Solidarności” będziemy rozmawiać pod kątem historycznym, językowym oraz twórczym.
 
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Rezerwacja miejsc jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00–16.00.

 

Tematy lekcji do wyboru:

Pęka obłudna epoka. Karnawał „Solidarności” 1980–1981 – gliwicka perspektywa

O „Solidarności” jako nie tylko związku zawodowym, ale przede wszystkim masowym ruchu społecznym będziemy rozmawiać na lekcji poświęconej historii, która wydarzyła się 40 lat temu. Podczas zajęć aktywizujących odpowiemy na pytania, jak powstała „Solidarność”, jakie były postulaty strajkujących w sierpniu’ 80 oraz jak doszło do wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. Przyjrzymy się także, jak „Solidarność” rodziła się w Gliwicach. Historię tę odtworzymy, pracując na licznych źródłach. Zajęcia prowadzi Rita Śliwa – historyk, edukator, przewodnik, pracownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum w Gliwicach.

Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych (klas 5–8) oraz ponadpodstawowych. Czas trwania: 60 minut. Termin: od środy do piątku, godz. 9:00, 10:30, 12:00.


Buntownicy bez wyboru. Sztuka polska 2. poł. XX w. jako wyraz sprzeciwu wobec otaczającej rzeczywistości

Czy sztuka może być wyrazem buntu wobec otaczającej rzeczywistości? Jakie tematy w swoich pracach plastycznych poruszali polscy artyści lat 70.–90. XX w.? Jak reagowała na nie ówczesna publiczność? Podczas naszego spotkania porozmawiamy o działalności artystycznej w trudnych czasach PRL-u i politycznej utracie wolności, która nie zawsze jest równoznaczna z utratą tej duchowej. Zajęcia prowadzi Marta Witoń – historyk sztuki, edukator, przewodnik, pracownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum w Gliwicach.

Zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Czas trwania: 60 minut. Termin: od środy do piątku, godz. 9:00, 10:30, 12:00.

 

 

Obrzędy doroczne na Górnym Śląsku

Wiosna, lato, jesień, zima, czyli od obrzędów przejścia (pożegnania zimy i powitania wiosny), przez związane ze świętami kościelnymi, pracami gospodarczymi aż po te towarzyszące rodzinnym uroczystościom. To pory roku nadawały rytm zamkniętym cyklom życia człowieka i obrzędom z nimi związanym, nieraz o znaczeniu symbolicznym, a nawet magicznym. Podczas lekcji opowiemy o tym, jak to wyglądało na Górnym Śląsku…
 
Zajęcia towarzyszą katalogowi „Fotograficzne widzenie tradycji. Obrzędy doroczne na Górnym Śląsku”. Projekt został dofinansowany przez MKiDN oraz NCK w ramach programu „EtnoPolska 2020”.
 
Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym (od lat 5), uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Czas trwania: 60 minut. Termin: od środy do piątku, godz. 9:00, 10:30, 12:00.

Warsztaty on-line „Twoja wirtualna wystawa - wprowadzenie”

Nauczycielu! Zabierz uczniów na wizytę w wirtualnym Muzeum i zwiedzaj z nimi wystawę, na której dobierzesz eksponaty tak, aby dopełniały omawiany przez Ciebie temat lekcji! Uczniowie, aranżujcie wystawy samodzielnie, albo wspólnie z nauczycielami, twórzcie swoje własne ekspozycje, poświęcone historii waszej klasy, szkoły, dzielnicy i miasta, poznawajcie historię Gliwic, Górnego Śląska i Polski oraz zbiory zgromadzone w Muzeum w Gliwicach!

Od 23 października na stronie WWW Muzeum w Gliwicach działa podstrona „Twoja wirtualna wystawa” umożliwiająca aranżowanie wirtualnych wystaw z wykorzystaniem  zdigitalizowanych zbiorów Muzeum w Gliwicach - wysokiej jakości fotografii bądź trójwymiarowych skanów obiektów (3D), obudowanych szeregiem materiałów edukacyjnych. Dodatkowo program daje możliwość dodawania do ekspozycji własnych materiałów, takich jak zdjęcia, rysunki czy teksty. Zaprojektowanymi wystawami będzie się można podzielić chociażby na szkolnym FB, a kto wie, może jakąś ekspozycję uda się nam zrealizować w świecie rzeczywistym, układ wirtualnych sal odtwarza bowiem pomieszczenia wystawiennicze Muzeum w Gliwicach. Podczas zajęć przybliżymy uczniom możliwości, jakie daje podstrona "Twoja wirtualna wystawa" i zabytki zgromadzone w naszych wirtualnych magazynach.


Projekt „Wirtualnych wystaw wiele…”, w ramach którego powstała podstrona "Twoja wirtualna wystawa" , to unikalna w skali kraju propozycja, powstała dzięki dofinansowaniu w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa.  

 
Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych (klas 3-8) oraz ponadpodstawowych. Czas trwania: 60 minut. Termin: od środy do piątku, godz. 9:00, 10:30, 12:00.

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej