STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /„W KRÓLESTWIE RZEŹBY”. NOWY CYKL WARSZTATÓW!
Fot. W. Grzywaczyk

„W królestwie rzeźby”. Nowy cykl warsztatów!

TERMIN sobota, 18 grudnia 2021
Nie mogło być inaczej! Najnowsza wystawa czasowa Muzeum w Gliwicach, współorganizowana z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, pt. „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku” to świetna okazja, by zrealizować warsztaty rzeźbiarskie! Dzieci, a także młodzież i dorośli, mają teraz możliwość sprawdzenia się w roli… rzeźbiarza! Od grudnia do lutego odbywać się będą spotkania – po dwa w każdym miesiącu, które wprowadzą nas w różne techniki rzeźbiarskie, spróbujemy też pracy w rozmaitym materiale (glina, gips, masa solna, papier). Zajęcia poprowadzi Wojciech Grzywaczyk, artysta-plastyk, przed którym ta dziedzina działalności artystycznej nie ma absolutnie żadnych tajemnic.

Pierwsze spotkanie dla najmłodszych rzeźbiarzy pt. „Glino-stworki” odbędzie się już w sobotę, 18 grudnia w Willi Caro o godz. 11.00. Podczas warsztatów zaznajamiać się będziemy z właściwościami gliny. Jaki ma kolor, jaką konsystencję? Czy łatwo zrobić z niej rzeźbę? Wspólnie się o tym przekonamy – spróbujemy stworzyć nasze własne fantastyczne zwierzątka z gliny i… patyczków!

Z kolei młodzież i dorośli tego samego dnia, o godz. 13.00 w ramach spotkania pt. „Świat figur” poznają odpowiedź na pytanie, czy wykorzystując patyki, sznurki, bandaże gipsowe i sam gips można stworzyć pełnoplastyczną rzeźbę oraz na czym polega technika gipsu z narzutu? Sprawdzimy w teorii i… praktyce!

Serdecznie zapraszamy, może dzięki grudniowym warsztatom stworzymy dla kogoś bliskiego prawdziwy artystyczny prezent od serca? Do zobaczenia! Koszt udziału w warsztatach to 1 zł od osoby. Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006.

O prowadzącym warsztaty:

Wojciech Grzywaczyk – urodzony w 1975r w Chorzowie, mieszka i pracuje w Katowicach. Studiował na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (absolwent wydziału Rzeźby). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 2012 – 2016 założyciel i członek Fundacji Galerii „Hyperion”. Od 2011 roku zatrudniony jako nauczyciel rzeźby w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach. Aktywnie działa jako artysta rzeźbiarz, uczestniczy w zbiorowych wystawach krajowych i zagranicznych. Nagrody i wyróżnienia:

2007 – wyróżnienie na I Międzynarodowym Triennale Rzeźby Plenerowej Katowice

2007 – III Nagroda w konkursie na pomnik ofiarom katastrofy budowlanej hali MTK

2009 - Nagroda Prezydenta Miasta Katowice w konkursie ZPAP „Praca Roku 2008”

Spotkanie I

Sobota, 18 grudnia 2021, Willa Caro

godz. 11.00 – „Glino-stworki”  - spotkanie dla dzieci do lat 12 z rodzicami bądź opiekunami

Podczas spotkania dla najmłodszych poznamy właściwości gliny. Jaki ma kolor, jaką konsystencję? Czy łatwo zrobić z niej rzeźbę? Wspólnie się o tym przekonamy – spróbujemy stworzyć nasze własne fantastyczne zwierzątka z gliny właśnie i… patyczków!

godz. 13.00 – „Świat figur” - spotkanie dla młodzieży osób dorosłych

Czy wykorzystując patyki, sznurki, bandaże gipsowe i sam gips można stworzyć pełnoplastyczną rzeźbę? Na czym polega technika gipsu z narzutu? Sprawdzimy w teorii i… praktyce!

Harmonogram kolejnych spotkań:

Spotkanie II

Sobota, 15 stycznia 2022, Willa Caro

godz. 11.00 – „Zimowe inspiracje” - spotkanie dla dzieci do lat 12 z rodzicami bądź opiekunami

Masa solna – czyż nie kojarzy nam się… ze śniegiem? Ten kolor, błyszczące drobinki… Podczas warsztatów będziemy mogli stworzyć plakiety, na których umieścimy to, co widzimy… za oknem! W końcu mamy zimę, prawda?

godz. 13.00 – „Krajobrazy fantastyczne” - spotkanie dla młodzieży i osób dorosłych

Podczas spotkania dla bardziej zaawansowanych uczestników, także poruszymy temat  plakiety – i to wykonywanych w glinie metodą negatywową (modelowanie oraz wygniatanie wzorów, faktur za pomocą różnych materiałów, narzędzi). Brzmi fantastycznie – i… takie też krajobrazy na nich umieścimy!

Spotkanie III

Sobota, 12 lutego 2022, Willa Caro

godz. 11.00 – „Bajkowe wycinanki” - spotkanie dla dzieci do lat 12 z rodzicami bądź opiekunami

Któż nie lubi budowania z klocków! Podczas warsztatów zabawimy się w budowanie form przestrzennych z papieru (brystol, kolorowy papier) inspirowanych światem bajek – smoki, zamki, dzielni rycerze i nie mniej odważne księżniczki… Zapraszamy!

godz. 13.00 – „Materia i bryła” - spotkanie dla młodzieży i osób dorosłych

W ramach naszego ostatniego spotkania wykonamy kompozycje przestrzenne i/lub płaskorzeźby budowane z wykorzystaniem kartonu jako materiału (karton falisty, papier pakowy, sznurek, patyki, pistolety do klejenia na gorąco, klej, nożyki). Maksymalnie wykorzystamy możliwości tego niedocenianego budulca!