STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WARSZTATY LINORYTU Z MUZEUM W GLIWICACH. REALISTYCZNY AUTOPORTRET W TECHNICE LINORYTU
/

Warsztaty linorytu z Muzeum w Gliwicach. Realistyczny autoportret w technice linorytu

TERMIN sobota, 24 kwietnia 2021 godz. 11:00
Muzeum w Gliwicach rozpoczęło nowy, niezwykle atrakcyjny cykl warsztatów – spotkania poświęcone technice linorytu. Staną się one okazją, by w sposób praktyczny poznać sztukę grafiki warsztatowej, rozwijać artystyczne zdolności i pasje. Uczestnicy zajęć będą mogli nabyć wiedzę i umiejętności pozwalające na samodzielne wykonanie linorytów. Przy okazji przybliżymy historię techniki graficznej, jaką jest linoryt, nie zabraknie też grafik artystycznych, znajdujących się w zbiorach Muzeum w Gliwicach. Cały cykl dedykujemy pamięci gliwickiego artysty-grafika Konstantego Teodorowicza i jego żony Danuty Marii Teodorowicz. Przekazała ona w darze naszemu Muzeum matryce linorytnicze autorstwa Konstantego Teodorowicza. Cykl warsztatów przygotowała i prowadzić będzie artystka-grafik Ewelina Szostakiewicz. Podczas drugiego spotkania, w sobotę, 24 kwietnia o godz. 11.00 na platformie ZOOM dowiemy się, jak wykonać realistyczny autoportret w technice linorytu.

Na zajęcia zapraszamy młodzież od 12 roku życia i osoby dorosłe. Warsztaty początkowo realizowane będą za pośrednictwem platformy ZOOM, a następnie – wraz ze znoszeniem obostrzeń – już w salach edukacyjnych Willi Caro. Udział w zajęciach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
 
W trakcie warsztatów organizowanych przez Muzeum w Gliwicach  postaramy się znaleźć sposób na to, by w stosunkowo prosty sposób wykonać realistyczny autoportret za pomocą graficznej techniki linorytu. Wymienimy klasyczne linoleum na specjalne transparentne tworzywo silikonowe. Przekonamy się, czy będziemy w stanie wykonywać grafikę zbliżoną swym charakterem do sztuki realistycznej. W trakcie pracy posługiwać się będziemy zdjęciami własnych twarzy. Znamy je w końcu bardzo dobrze i w związku z tym w największym stopniu będziemy w stanie ocenić, w jak dużym stopniu zdołaliśmy uzyskać realistyczny efekt. Zajęcia zorganizowane będą w taki sposób, by zarówno osoby nieposiadające żadnych umiejętności linorytniczych, jak i te posiadające już pewne doświadczenie w dziedzinach grafiki warsztatowej, mogły z zainteresowaniem brać udział w spotkaniu.
 
 

W kwestii materiałów...

Przybory i materiały zapewniane przez muzeum:

- przezroczyste tworzywo na matrycę,

- farba drukarska,

- drewniana łyżka do wykonywania odbitek,

- papier do grafiki,

-gumowe rękawiczki.


Przybory i materiały, o które uczestnicy warsztatów muszą zadbać samodzielnie:

- 2 dłutka do linorytu (o końcówce półokrągłej i o końcówce w kształcie litery „V”),

- gumowy wałek do linorytu,

- własne zdjęcie o formacie A5 (148 mm X 210 mm) lub nieco mniejszym. Zdjęcie może być wydrukowane nawet na zwykłym cienkim papierze do drukarki,

- opakowanie mokrych chusteczek dla dzieci.

Czym właściwie jest linoryt?

Linoryt jest jedną z tradycyjnych technik graficznych. Tworzenie linorytów polega na odbijaniu wzoru na papierze lub innym podłożu za pomocą wcześniej przygotowanej matrycy graficznej. Wykonanej z linoleum matrycy nadaje się odpowiedni kształt przy użyciu specjalnych dłut oraz nożyków. Linoryt stale cieszy się sporą popularnością, ponieważ w przeciwieństwie do wielu innych tradycyjnych metod druku, nadaje się on do wykonywania w warunkach domowych.

Jakie trudności wiążą się z tradycyjnymi metodami wykonywania linorytu?

Chociaż linoryt jest uznawany za stosunkowo prostą do opanowania technikę artystyczną, to jednak stworzenie pracy o realistycznym charakterze, wcale nie jest proste. Osoba wykonująca linoryt w klasycznych sposób, musi posiadać stosunkowo dużą biegłość w opanowaniu umiejętności warsztatowych. Jest tak zwłaszcza w sytuacji, gdy zależy nam na osiągnięciu efektów silnie realistycznych.
 

Ewelina Szostakiewicz – absolwentka studiów licencjackich o kierunku grafika na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydział zamiejscowy w Cieszynie oraz studiów magisterskich o specjalności grafika na Akademii Sztuk w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Od niemal dziesięciu lat aktywnie zajmuje się działalnością artystyczną. Pracuje głównie z wykorzystaniem technik graficznych druku wypukłego (linoryt oraz drzeworyt). Jej prace prezentowane były na krajowych oraz zagranicznych wystawach zbiorowych, np. Looking in, Looking Through, Bolton, Wielka Brytania, 2017 oraz na targach sztuki i designu, np. Festiwal rękodzieła, rzemiosła i upcyklingu Przerób-My, Warszawa, 2020. Swoją wiedzą na temat sztuki linorytu dzieli się za pośrednictwem prowadzonego kanału YouTube: https://www.youtube.com/c/EwelinaSzostakiewicz.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej