STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WARSZTATY LINORYTU Z MUZEUM W GLIWICACH - NOWY CYKL!
Grafika - projekt Konstanty Teodorowicz, odbitka z matrycy przekazanej w darze Muzeum w Gliwicach przez żonę artysty - Danutę Marię Teodorowicz.

Grafika - projekt i wykonanie - Ewelina Szostkiewicz, linoryt inspirowany wizerunkiem rzeźby gryfa w Willi Caro w Gliwicach

Grafika - projekt i wykonanie - Ewelina Szostakiewicz

Warsztaty linorytu z Muzeum w Gliwicach - nowy cykl!

TERMIN sobota, 27 lutego 2021 godz. 11:00
W Muzeum w Gliwicach rozpoczynamy nowy, niezwykle atrakcyjny cykl warsztatów – spotkania poświęcone technice linorytu. Staną się one okazją, by w sposób praktyczny poznać sztukę grafiki warsztatowej, rozwijać artystyczne zdolności i pasje. Uczestnicy zajęć będą mogli nabyć wiedzę i umiejętności pozwalające na samodzielne wykonanie linorytów. Przy okazji przybliżymy historię techniki graficznej, jaką jest linoryt, nie zabraknie też grafik artystycznych, znajdujących się w zbiorach Muzeum w Gliwicach. Cały cykl dedykujemy pamięci gliwickiego artysty-grafika Konstantego Teodorowicza i jego żony Danuty Marii Teodorowicz. Przekazała ona w darze naszemu Muzeum matryce linorytnicze autorstwa Konstantego Teodorowicza. Cykl warsztatów przygotowała i prowadzić będzie artystka-grafik Ewelina Szostakiewicz.

Na zajęcia zapraszamy młodzież od 12 roku życia i osoby dorosłe. Warsztaty początkowo realizowane będą za pośrednictwem platformy ZOOM, a następnie – wraz ze znoszeniem obostrzeń – już w salach edukacyjnych Willi Caro. Na pierwsze warsztaty zapraszamy 27 lutego. Udział w zajęciach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Więcej o warsztatach (i technice linorytu) dowiecie się z filmu, który obejrzeć można na muzealnym kanale You Tube TUTAJ

W kwestii materiałów...

Muzeum w Gliwicach zapewnia uczestnikom pierwszych warsztatów następujące materiały:

- Linoleum
- Farbę drukarską
- Papier do grafiki
- Gumowe rękawiczki
- Drewnianą łyżkę (docisk)

Materiały – w pakietach – zapisani na warsztaty uczestnicy będą mogli odebrać w Willi Caro od wtorku, 23 lutego br.

Uwaga! Uczestnicy warsztatów muszą zaopatrzyć się w:

- 2 dłutka do linorytu - jedno o końcówce w kształcie półokrągłym, a drugie o końcówce w kształcie literki V
(im mniejszy rozmiar obu dłutek, tym lepiej) (koszt dwu dłutek ok. 20 zł)

- gumowy wałek do rozprowadzania farby (koszt to ok. 10 zł)

Warsztaty linorytu z Muzeum w Gliwicach - tematy

Spotkanie 1 – sobota, 27 lutego 2021, godz. 11.00
Jak zrobić linoryt?

Spotkanie 2.
Jak zrobić linoryt barwny?

Spotkanie 3.
Jak zrobić ekslibris?

Spotkanie 4.
Tworzymy linoryt ekspresjonistyczny

Spotkanie 5.
Tworzymy ulotkę za pomocą linorytu

Spotkanie 6.
Linoryt na tkaninie. Stwórz własny nadruk na koszulkę lub torbę

Spotkanie 7.
Stwórz linoryt za pomocą matrycy Konstantego Teodorowicza

Spotkanie 8.
Eksperymentalne działania za pomocą techniki linorytu

Spotkanie 9.
Linoryt barwny wykonywany techniką redukcyjną

Spotkanie 10.
Realistyczny autoportret w technice linorytu

Terminy poszczególnych zajęć podawać będziemy sukcesywnie - zapraszamy do odwiedzania strony Muzeum w Gliwicach, zapisania się do muzealnego newslettera oraz polubienia naszego Facebooka!

Czym właściwie jest linoryt?

Linoryt jest uznawany za jedną z tradycyjnych metod druku. Zalicza się go do tzw. technik druku wypukłego i często przyrównuje do drzeworytu,  innej popularnej metody wykonywania odbitek graficznych. Charakterystycznym elementem typowym dla techniki linorytu jest konieczność wykorzystywania matrycy wykonanej z linoleum (współcześnie zamiennie stosuje się również matryce wyprodukowane z twardej gumy lub tworzywa PCV). Za pomocą specjalnych dłutek i nożyków w linoleum wycina się wzór tworzonej grafiki. Następnie całość pokrywana jest gęstą, bardzo lepką farbą graficzną i odbijana na papierze lub na fragmencie tkaniny o ciasnym splocie włókien. W ten właśnie sposób powstaje pojedyncza odbitka graficzna w technice linorytu.

Za linoryt uznaje się również efekt finalny uzyskany poprzez zastosowanie techniki linorytu. Jest to więc każda odbitka graficzna wykonana poprzez odbicie wzoru, wyciętego wcześniej w matrycy linoleum. Ciekawostkę może stanowić fakt, że niezależnie od ilości wykonanych za pomocą danej matrycy odbitek graficznych, każda z nich uznawana jest za oryginalne dzieło sztuki.

Aktualnie linoryt okazuje się jedną z najchętniej wykorzystywanych tradycyjnych metod druku. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku opisywanej techniki graficznej, nie występuje konieczność posiadania w pełni wyposażonej pracowni graficznej. Do uzyskania profesjonalnych efektów, wystarczy jedynie podstawowy zestaw przyborów i materiałów graficznych, takich jak dłutka do linorytu, gumowy wałek, drewniany docisk, linoleum, farba i papier.

O prowadzącej

Ewelina Szostakiewicz – absolwentka studiów licencjackich o kierunku grafika na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydział zamiejscowy w Cieszynie oraz studiów magisterskich o specjalności grafika na Akademii Sztuk w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Od niemal dziesięciu lat aktywnie zajmuje się działalnością artystyczną. Pracuje głównie z wykorzystaniem technik graficznych druku wypukłego (linoryt oraz drzeworyt). Jej prace prezentowane były na krajowych oraz zagranicznych wystawach zbiorowych, np. Looking in, Looking Through, Bolton, Wielka Brytania, 2017 oraz na targach sztuki i designu, np. Festiwal rękodzieła, rzemiosła i upcyklingu Przerób-My, Warszawa, 2020. Swoją wiedzą na temat sztuki linorytu dzieli się za pośrednictwem prowadzonego kanału YouTube: https://www.youtube.com/c/EwelinaSzostakiewicz.

Grafika - projekt i wykonanie - Ewelina Szostakiewicz