STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WAKACJE W MUZEUM W GLIWICACH – ZAJĘCIA DLA PÓŁKOLONII, GRUP ZORGANIZOWANYCH I OSÓB INDYWIDUALNYCH
/

Wakacje w Muzeum w Gliwicach – zajęcia dla półkolonii, grup zorganizowanych i osób indywidualnych

TERMIN 25 czerwca - 30 sierpnia 2024
MIEJSCE Willa Caro Zamek Piastowski Oddział Odlewnictwa Artystycznego
Jeśli wakacje, to koniecznie z Muzeum w Gliwicach! Od 25 czerwca 2024, a także w lipcu i w sierpniu, zapraszamy na zajęcia warsztatowe do Willi Caro, Zamku Piastowskiego i Oddziału Odlewnictwa Artystycznego uczestników półkolonii, grup zorganizowanych oraz osoby indywidualne.

Terminy realizacji zajęć w Willi Caro: 25 czerwca – 30 sierpnia 2024 (wtorek-piątek, godz. 9.00, 10.30 i 12.00). Terminy zajęć w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego: 25 czerwca – 2 sierpnia 2024 oraz od 20 do 30 sierpnia 2024 (wtorek-piątek, godz. 09.00 i 11.00). Terminy zajęć w Zamku Piastowskim: 13 czerwca – 30 sierpnia 2024 (czwartki i piątki, godz. 9.00, 10.30 i 12.00).

Koszt udziału w zajęciach stacjonarnych – 1 zł od grupy. Zapisy pod nr. tel.: 783 560 006 (zajęcia w Willi Caro, Zamku Piastowskim), 665 280 021 (zajęcia w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego). Osoby indywidualne (opiekunowie z dziećmi) dołączają do grup zorganizowanych bezpłatnie.  

Zajęcia w Zamku Piastowskim: 13 czerwca – 30 sierpnia 2024 (czwartek-piątek, godz. 9.00, 10.30, 12.00)

Tajemnice wykopalisk

Podczas zajęć uczestnicy poznają tajniki pracy archeologów, specyfikę tej dziedziny wiedzy i prowadzonych w jej ramach badań, a także słynnych odkrywców. O tym, na jakie niespodzianki mogą natrafić archeolodzy podczas wykopalisk najlepiej przekonają się w trakcie wizyty na wystawie „Georgius…”, gdzie dowiedzą się, jak przy okazji poszukiwań „zaginionego” kościoła, zupełnie nieoczekiwanie, natrafiono zostały ślady drewnianej  siedziby rycerskiej. To jedyne poświadczone archeologicznie w okolicach Gliwic tego rodzaju znalezisko. Choć siedzib rycerskich sytuowanych przy kościołach parafialnych wzmiankowanych źródłowo od XIII/XIV po XVI/XVII wieku było wiele, jednak nie przetrwały do naszych czasów. W części warsztatowej uczestnicy sprawdzą się w roli archeologów poszukując znalezisk w specjalnie przygotowanych skrzynkach z piaskiem, a na koniec – wykonają pamiątkową monetę.

Etap edukacyjny: wszystkie grupy wiekowe.

 

Mały rycerz miasta Gliwy

Jakie cechy charakteru musiał mieć rycerz? Jaką bronią się posługiwał? Kim byli paź i giermek? Na czym polegały turnieje rycerskie? Na te i inne pytania dotyczące świata średniowiecznych rycerzy odpowiemy podczas zajęć. Zwiedzimy też wystawę „Georgius…” i zobaczymy, jakie przedmioty można znaleźć w rycerskiej siedzibie sprzed stuleci. W części warsztatowej uczestnicy wykonają swoje własne miecze (bezpieczne, z kartonu), a jeśli starczy im czasu będą mogli także zaprojektować swoje osobiste herby.

Etap edukacyjny: dzieci w wieku przedszkolnym (od lat 5) i klasy 1-6 szkoły podstawowej.

 

 

O gliwickim herbie

Wieża i półorzeł, te elementy odnaleźć można i w najstarszym, i we współczesnym herbie Gliwic. Jednak na przestrzeni wieków herb podlegał zmianom, które były pokłosiem ważnych wydarzeń. W trakcie zajęć cofniemy się w czasie, aby poznać pierwszy herb miasta i dowiedzieć się, jaką rolę odegrała Matka Boska podczas obrony Gliwic w 1626 roku. Opowiemy też o tych miejscach w Gliwicach, w których dziś możemy zobaczyć dawne herby miasta. W części warsztatowej wykonamy herb Gliwic, wykorzystując kartony i… sznurek.  

Etap edukacyjny: wszystkie grupy wiekowe.

Zajęcia w Willi Caro: 25 czerwca – 30 sierpnia 2024 (wtorek-piątek, godz. 9.00, 10.30, 12.00)

Żywioł i tajemnica. Słowiańsko-ludowe opowieści Zofii Stryjeńskiej

W twórczości Zofii Stryjeńskiej, najwybitniejszej polskiej artystki dwudziestolecia międzywojennego, dekoracyjny styl lat 20. i 30. łączy się z barwną polska kulturą ludową i tajemniczym światem słowiańskich bóstw oraz legend. Zocha (jak mówiła o sobie) już w dzieciństwie wymykała się na tętniący życiem krakowski rynek i z uwagą przyglądała przekupkom, zachwycała się góralami w tradycyjnych strojach i z zapartym tchem obserwowała huczne chłopskie wesela czy wiejskie obyczaje. Potem przyszła fascynacja literaturą romantyczną i młodopolską (zwłaszcza dziełami Stanisława Wyspiańskiego), która eksponowała te wątki, ale jej artystyczne inspiracje można wpisać w szerszy kontekst – poszukiwań narodowego stylu, z którym każdy w odrodzonej Polsce mógłby się identyfikować. Podczas naszego spotkania, dzięki dziełom Stryjeńskiej, na chwilę przywołamy żywioł polskiego folkloru i tajemnicę słowiańskiej mitologii. Lepszej przewodniczki po tym świecie nie możemy sobie wyobrazić!

Zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy „Zofia Stryjeńska – tajemnicze i radosne opowieści” w Willi Caro.

Etap edukacyjny: wszystkie grupy wiekowe.

 

Grand Tour z Piranesim

W XVII i XVIII wieku młodzi Europejczycy, by zdobyć wiedzę o świecie, rozwijać wyobraźnię i wyrabiać gust artystyczny wyruszali w podróż do Italii – uznawanej wówczas za kolebkę kultury i cywilizacji. Tę edukacyjną wyprawę zwano Grand Tour, a na jej trasie obowiązkowo znajdowały się Florencja, Wenecja i Wieczne Miasto – Rzym. Muzeum w Gliwicach zaprasza najmłodszych w Wielką Podróż - trafimy właśnie do Rzymu – wprost z XVIII-wiecznych grafik znakomitego architekta i rysownika – Giovanniego Battisty Piranesiego. Jego prace to jedne z  najcenniejszych w zbiorach gliwickiego Muzeum. Podczas zajęć poznamy najsławniejsze zabytki Rzymu, które architekt uwiecznił na swoich rycinach i odnajdziemy je na mapie miasta. Powiemy również co nieco o malarstwie wedutowym – przedstawiającym pejzaż miejski, które rozwinęło się właśnie z myślą o uczestnikach Wielkiej Podróży – 300 lat temu nie było przecież aparatów fotograficznych, a pragnienie uwiecznienia zabytków sztuki i architektury było równie silne, jak dziś. Na koniec warsztatów dzieci otrzymają reprodukcje wybranych grafik Piranesiego i będą mogły je pokolorować.

Etap edukacyjny: wszystkie grupy wiekowe.

Zajęcia w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego: 25 czerwca – 2 sierpnia 2024 oraz od 20 do 30 sierpnia 2024 (wtorek-piątek, godz. 09.00 i 11.00).

Zagadkowy sfinks

Królewski strażnik piramid i świątyń czy okrutna istota, która pod bramą Teb zadawała napotkanym ludziom zagadkę, a brak właściwej odpowiedzi karała zrzuceniem w przepaść? Mityczny stwór z ciałem lwa i głową człowieka pojawia się w sztuce i opowieściach wielu starożytnych kultur, od Egiptu, poprzez Persję po Grecję. Podczas zajęć w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego zmierzymy się ze sfinksem i jego tajemnicą. Opowiemy o symbolice przypisywanej mu w starożytnym Egipcie i przywołamy grecki mit o Edypie, gdzie sfinks występuje w całkiem innej niż w kraju faraonów roli. Każdy uczestnik zajęć otrzyma gipsową replikę zabytków żeliwnych z kolekcji Muzeum w Gliwicach. Będzie ją można ozdobić i zabrać ze sobą.

Etap edukacyjny: wszystkie grupy wiekowe.


Poszukiwacze żeliwnych skarbów

Propozycja zwiedzania Oddziału Odlewnictwa Artystycznego dla grup szkolnych w formie gry, z wykorzystaniem kart z zagadkami. 

Etap edukacyjny: wszystkie grupy wiekowe.

 

Zwiedzanie z książeczką

Propozycja zwiedzania Oddziału Odlewnictwa Artystycznego przy pomocy niezwykłych przewodników - "Misia Odlewisia" oraz "Super Ola", którzy wiedzą wszystko na temat powstawania odlewów. Praca z książeczką zwiększy stopień zaangażowania i ciekawość małego odbiorcy oraz sprawi, że wizyta w Muzeum stanie się przyjemna i ciekawa. 

Etap edukacyjny:  wszystkie grupy wiekowe.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej