STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WAKACJE POD ZNAKIEM ZAGADEK W ODDZIALE ODLEWNICTWA ARTYSTYCZNEGO – ZAJĘCIA DLA PÓŁKOLONII, GRUP ZORGANIZOWANYCH I OSÓB INDYWIDUALNYCH

Wakacje pod znakiem zagadek w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego – zajęcia dla półkolonii, grup zorganizowanych i osób indywidualnych

TERMIN 25 czerwca - 30 sierpnia 2024
MIEJSCE Oddział Odlewnictwa Artystycznego
Wakacje to idealny moment na przeżywanie wyjątkowych przygód. Akcja edukacyjna organizowana w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego jest dedykowana dzieciom i młodzieży, grupom zorganizowanym oraz osobom indywidualnym, które marzą o wcieleniu się w rolę  prawdziwego detektywa i  rozwiązywaniu pasjonujących zagadek! Na uczestników czekają emocjonujące przygody oraz mnóstwo dobrej zabawy! Okazuje się, że nie trzeba wcale jechać do Egiptu, aby spotkać Sfinksa i zmierzyć się z zadaną przez niego zagadką czy błądzić w odległych korytarzach. Żeliwny labirynt mamy tu… w Gliwicach, w Oddziale Odlewnictwa, a w nim mnóstwo żeliwnych skarbów do odkrycia. Kto zna najlepiej ich tajemnice? Oczywiście bohaterowie przygotowanych przez nas książeczek edukacyjnych - Miś Odlewiś oraz Super Olo.

Zajęcia realizowane od wtorku do piątku. Termin realizacji: 25.06.24 – 02.08.24 oraz 20.08.24 – 30.08.24 w godzinach 9.00 oraz 11.00. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych. Koszt udziału w zajęciach stacjonarnych – 1 zł od grupy. Do spotkań mogą dołączać uczestnicy indywidualni (po uprzedniej rezerwacji). Zapisy pod nr. tel.: 665 280 021.

Tematy zajęć do wyboru:

Zagadkowy sfinks
Królewski strażnik piramid i świątyń czy okrutna istota, która pod bramą Teb zadawała napotkanym ludziom zagadkę, a brak właściwej odpowiedzi karała zrzuceniem w przepaść? Mityczny stwór z ciałem lwa i głową człowieka pojawia się w sztuce i opowieściach wielu starożytnych kultur, od Egiptu, poprzez Persję po Grecję. Podczas zajęć w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego zmierzymy się ze sfinksem i jego tajemnicą. Opowiemy o symbolice przypisywanej mu w starożytnym Egipcie i przywołamy grecki mit o Edypie, gdzie sfinks występuje w całkiem innej niż w kraju faraonów roli. Każdy uczestnik zajęć otrzyma gipsową replikę zabytków żeliwnych z kolekcji Muzeum w Gliwicach. Będzie ją można ozdobić i zabrać ze sobą.

Poszukiwacze żeliwnych skarbów
Propozycja zwiedzania Oddziału Odlewnictwa Artystycznego dla grup szkolnych w formie gry, z wykorzystaniem kart z zagadkami.

Zwiedzanie z książeczką
Propozycja zwiedzania Oddziału Odlewnictwa Artystycznego przy pomocy niezwykłych przewodników - ,, Misia Odlewisia ‘’ oraz ,,Super Ola’’, którzy wiedzą wszystko na temat powstawania odlewów. Praca z książeczką zwiększy stopień zaangażowania i ciekawość małego odbiorcy oraz sprawi, że wizyta w Muzeum stanie się przyjemna i ciekawa. W myśl zasady ,, kształcić przez zabawę ‘’ uczestnik pozna podstawowe pojęcia dotyczące procesu powstawania odlewu oraz tajniki pracy odlewnika. Natomiast rozwiązując zadania we wnętrzu kubika, będzie miał okazję podziwiać efekt końcowy pracy rzeźbiarza, modelarza, formierza i cyzelera – gotowy odlew artystyczny. Praca z książeczką będzie polegała na wykonywaniu zadań w przestrzeni Muzeum pod czujnym okiem  edukatora.