STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /AKCJA EDUKACYJNA W ZAMKU PIASTOWSKIM! POD ZNAKIEM HERBU, MIECZA I ARCHEOLOGICZNYCH POSZUKIWAŃ
/

Akcja edukacyjna w Zamku Piastowskim! Pod znakiem herbu, miecza i archeologicznych poszukiwań

TERMIN 13 czerwca - 30 sierpnia 2024
MIEJSCE Zamek Piastowski
Czym archeologia różni się od historii? Czy podczas wykopalisk przydają się grabki? Jakie warunki należało spełnić, by zostać rycerzem? Co mogło być nagrodą za udział w turnieju? Jak przez stulecia zmieniał się herb Gliwic – i dlaczego obok piastowskiego półorła i warownej wieży przez kilka wieków znajdowała się na nim także Matka Boska z Dzieciątkiem? Na wszystkie te pytania, a także szereg innych, znajdziemy odpowiedzi podczas zajęć edukacyjnych w Zamku Piastowskim, na które zapraszamy grupy przedszkolne i uczniów szkół podstawowych w każdy czwartek i piątek, od 13 czerwca, aż do końca wakacji! Uczestnicy wszystkich zajęć - i tych poświęconych archeologii, i gliwickiemu herbowi i średniowiecznym rycerzom – zwiedzać będą także nową, archeologiczną wystawę czasową pt. „Georgious. Nieznana historia świątyni i siedliska dworskiego w Czechowicach”. Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od grupy. Podczas wakacji do zapisanych grup zorganizowanych dołączać mogą indywidualne dzieci wraz z opiekunami. Zapraszamy!
 
Tematy zajęć do wyboru:
 

Tajemnice wykopalisk
Podczas zajęć uczestnicy poznają tajniki pracy archeologów, specyfikę tej dziedziny wiedzy i prowadzonych w jej ramach badań, a także słynnych odkrywców. O tym, na jakie niespodzianki mogą natrafić archeolodzy podczas wykopalisk najlepiej przekonają się w trakcie wizyty na wystawie „Georgius…”, gdzie dowiedzą się, jak przy okazji poszukiwań „zaginionego” kościoła, zupełnie nieoczekiwanie, natrafiono zostały ślady drewnianej  siedziby rycerskiej. To jedyne poświadczone archeologicznie w okolicach Gliwic tego rodzaju znalezisko. Choć siedzib rycerskich sytuowanych przy kościołach parafialnych wzmiankowanych źródłowo od XIII/XIV po XVI/XVII wieku było wiele, jednak nie przetrwały do naszych czasów. W części warsztatowej uczestnicy sprawdzą się w roli archeologów poszukując znalezisk w specjalnie przygotowanych skrzynkach z piaskiem, a na koniec – wykonają pamiątkową monetę.      
Etap edukacyjny: dzieci w wieku przedszkolnym (od lat 5) i klasy 1- 8 szkoły podstawowej
Czas trwania: ok. 60 minut 

 
Mały rycerz miasta Gliwy
Jakie cechy charakteru musiał mieć rycerz? Jaką bronią się posługiwał? Kim byli paź i giermek? Na czym polegały turnieje rycerskie? Na te i inne pytania dotyczące świata średniowiecznych rycerzy odpowiemy podczas zajęć. Zwiedzimy też wystawę „Georgius…” i zobaczymy, jakie przedmioty można znaleźć w rycerskiej siedzibie sprzed stuleci. W części warsztatowej uczestnicy wykonają swoje własne miecze (bezpieczne, z kartonu), a jeśli starczy im czasu będą mogli także zaprojektować swoje osobiste herby.
Etap edukacyjny: dzieci w wieku przedszkolnym (od lat 5) i klasy 1-6 szkoły podstawowej
Czas trwania: ok. 60 minut 


O gliwickim herbie

Wieża i półorzeł, te elementy odnaleźć można i w najstarszym, i we współczesnym herbie Gliwic. Jednak na przestrzeni wieków herb podlegał zmianom, które były pokłosiem ważnych wydarzeń. W trakcie zajęć cofniemy się w czasie, aby poznać pierwszy herb miasta i dowiedzieć się, jaką rolę odegrała Matka Boska podczas obrony Gliwic w 1626 roku. Opowiemy też o tych miejscach w Gliwicach, w których dziś możemy zobaczyć dawne herby miasta. W części warsztatowej wykonamy herb Gliwic, wykorzystując kartony i… sznurek.  
Etap edukacyjny: dzieci w wieku przedszkolnym (od lat 5) i klasy 1-8 szkoły podstawowej
Czas trwania: ok. 60 minut 
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej