STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /„SIENA CZY FLORENCJA? WSPÓŁZAWODNICTWO W SZTUCE XIV I XV WIEKU” - WYKŁAD KURATORSKI TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE „LUCAS CRANACH STARSZY „MADONNA POD JODŁAMI” – POKAZ ARCYDZIEŁA W MUZEUM W GLIWICACH”
Sapientia Dei (Alegoria Mądrości Bożej lub Wiedzy Szczęśliwej), szkoła florencka, 2 połowa XV w., zbiory Muzeum w Gliwicach

Sapientia Dei (Alegoria Mądrości Bożej lub Wiedzy Szczęśliwej), szkoła florencka, 2 połowa XV w., zbiory Muzeum w Gliwicach

/

„Siena czy Florencja? Współzawodnictwo w sztuce XIV i XV wieku” - wykład kuratorski towarzyszący wystawie „Lucas Cranach starszy „Madonna pod jodłami” – pokaz arcydzieła w Muzeum w Gliwicach”

TERMIN sobota, 4 marca 2023 godz. 12:00
MIEJSCE Willa Caro
4 marca 2023 (sobota) o godz. 12.00 w Willi Caro odbędzie się kolejny wykład towarzyszący wystawie „Lucas Cranach starszy „Madonna pod jodłami” – pokaz arcydzieła w Muzeum w Gliwicach”. Poprowadzi go Patrycja Gwoździewicz, historyk sztuki, kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach i kurator wspomnianej wystawy.
 
„XIV wiek to okres wzrastającego znaczenia kupców i bankierów. Dzięki wprowadzeniu we Florencji instytucji renty państwowej, obywatele stali się inwestorami własnego państwa i mecenasami sztuki. Włoskie republiki miejskie były dumne ze swoich artystów i zdecydowanie demonstrowały swoje bogactwo. Siena miała swojego Duccia, Simone Martiniego, braci Lorenzettich. Założycielem szkoły florenckiej był Giotto. Jego umiejętności przedstawiania trójwymiarowych form i przestrzeni, oddawania ludzkich emocji oraz prostota kompozycji uczyniły jego dzieła rewolucyjnymi. Wpływ tego artysty na florenckich malarzy był ogromny. Jak na obszarach włoskich rozwinął się renesans w XV wieku i do czego dążyli malarze – tym zagadnieniom będzie poświęcony nasz kolejny wykład” - mówi Patrycja Gwoździewicz, kuratorka wystawy.
 
 
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Serdecznie zapraszamy!
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej