STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /„MIĘDZY GOTYKIEM A RENESANSEM. MALARSTWO NIEMIECKIE 1450 – 1550” - WYKŁAD KURATORSKI TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE „LUCAS CRANACH STARSZY „MADONNA POD JODŁAMI” – POKAZ ARCYDZIEŁA W MUZEUM W GLIWICACH”

„Między gotykiem a renesansem. Malarstwo niemieckie 1450 – 1550” - wykład kuratorski towarzyszący wystawie „Lucas Cranach starszy „Madonna pod jodłami” – pokaz arcydzieła w Muzeum w Gliwicach”

TERMIN sobota, 4 lutego 2023 godz. 12:00
Już 4 lutego 2023 (sobota) o godz. 12.00 w Willi Caro odbędzie się wykład towarzyszący wystawie „Lucas Cranach starszy „Madonna pod jodłami” – pokaz arcydzieła w Muzeum w Gliwicach”. Poprowadzi go Patrycja Gwoździewicz, historyk sztuki, kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach i kurator wspomnianej wystawy.

„Zakres wykładu obejmie najlepszy okres malarstwa przełomu gotyku i renesansu na obszarze Niemiec. Przypomniane zostaną nazwiska takich mistrzów jak, m.in.: Konrad Witz, Albrecht Altdorfer, Matthias Grünewald, Albrecht Dürer, Hans Baldung Grien, Hans Holbein Młodszy i oczywiście twórca „Madonny pod jodłami” - Lucas Cranach starszy. Omówione zostanie przejście od gotyku pojmowanego mistycznie i ekspresyjnie do sztuki nowożytnej, pozostającej pod wpływem humanizmu, natury i antyku. Mottem spotkania będzie słynne oświadczenie Dürera zawarte w traktacie o mierzeniu: <Co to jest wszakże piękno, tego nie wiem>” – mówi Patrycja Gwoździewicz, prowadząca spotkanie.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy!