STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /„MADONNA POD JODŁAMI” – ODKRYWAMY TAJEMNICE ARCYDZIEŁA! ZAJĘCIA DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH I SZKOLNYCH
/

„Madonna pod jodłami” – odkrywamy tajemnice arcydzieła! Zajęcia dla grup przedszkolnych i szkolnych

TERMIN 31 stycznia - 31 marca 2023
MIEJSCE Willa Caro
„Madonna pod jodłami” niemieckiego artysty Lucasa Cranacha starszego to jedno z najdoskonalszych dzieł renesansu znajdujące się w polskich zbiorach. Do początku kwietnia 2023 możemy je oglądać na własne oczy w… Willi Caro! Serdecznie zapraszamy grupy przedszkolne i szkolne na zajęcia przybliżające największe tajemnice tego pięknego obrazu, którego historia... śmiało mogłaby stanowić treść scenariusza filmowego (i to z gatunku thrillerów czy filmów akcji).
 
Lekcje odbywają się od wtorku do piątku w godz. 9.00 i 11.00 w Willi Caro. Zajęcia warsztatowe połączone są ze zwiedzaniem wystawy „Lucas Cranach starszy „Madonna pod jodłami” – pokaz arcydzieła w Muzeum w Gliwicach”. Przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych, ich treść jest modyfikowana w zależności od wieku odbiorców. Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006, wstęp: 1 zł od grupy. Liczba miejsc ograniczona.
 
***
 
Zachęcamy także do zapisów na oprowadzania dla szkół po wystawie z jej kuratorką – Patrycją Gwoździewicz, w środy o godz. 10.00. Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006, wstęp: 1 zł od grupy. Liczba miejsc ograniczona.
 
 

„Madonna pod jodłami”. Tajemnice arcydzieła

Podczas naszego spotkania poznamy burzliwą historię dzieła, przyjrzymy się bliżej stylowi autora (który w owym czasie był jednym z najwybitniejszych artystów tej części Europy), a także rozszyfrujemy złożoną symbolikę obrazu… Dlaczego Dzieciątko trzyma kiść winogron? Czemu Najświętsza Panna znajduje się „pod jodłami” – od strony Jej Syna widzimy brzozę? Czy jakieś ukryte znaczenie ma delikatny woal, poprzez który Madonna ujmuje ciało Syna? Na średniowiecznych przedstawieniach Matki Bożej z Dzieciątkiem czasem umieszczano też wizerunek diabła-węża, na przykład pod stopami Maryi, aby podkreślić, że wyrażając zgodę się na zostanie Matką Syna Bożego Najświętsza Panna jest Nową Ewą, która przywróciła ludzkości nadzieję zbawienia. Na obrazie Cranacha również znajdziemy wizerunek węża – umieszczony na tajemniczym pierścieniu obok Madonny. Jednak ma on już zupełnie inne znaczenie, które jeszcze bardziej podkreśli, że obraz jest dziełem renesansowego, a nie – średniowiecznego twórcy.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej