STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /OFERTA EDUKACYJNA DOMU PAMIĘCI ŻYDÓW GÓRNOŚLĄSKICH

Oferta edukacyjna Domu Pamięci Żydów Górnośląskich

TERMIN 15 lutego - 30 czerwca 2023 godz. od 14:00 do 22:15
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich – stała oferta edukacyjna dla szkół i przedszkoli

W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziale Muzeum w Gliwicach czeka na zwiedzających jedyna w regionie, stała wystawa „Żydzi na Górnym Śląsku”, która jest sercem muzeum i wokół której koncentrują się działania edukacyjne skierowane do szkół i przedszkoli. Proponujemy sześć tematów edukacyjnych, dostosowanych są do wieku i poziomu nauczania uczestników. Zajęcia nawiązują do zagadnień ujętych w podstawie programowej i odbywają się także na wystawie stałej. Uczestnictwo w zajęciach to okazja, aby poznać dawny dom przedpogrzebowy przy nowym cmentarzu żydowskim w Gliwicach i zgłębiać historię regionu w wyjątkowych wnętrzach budynku z początku XX wieku. W kolorowym świetle żydowskich witraży historie nabierają barw.

Na zajęcia obowiązuje rezerwacja telefoniczna co najmniej tydzień przed terminem lekcji: tel. 605 362 594 lub mailowo dompamieci@muzeum.gliwice.pl .
Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku od godziny 10.00.

Koszt zajęć: 1 zł/grupa

Zajęcia prowadzi Alicja Ososińska

• Gimel – bierz wszystko!
    Przedszkola oraz szkoły podstawowe (klasy 1-3) , czas trwania zajęć: 60 minut
    Każdy z nas lubi czasem sprawdzić ile ma szczęścia i jak smakuje zwycięstwo. Podczas warsztatów sprawdzimy kto z Was jest najlepszy w kręceniu drewnianym bączkiem, a właściwie żydowskim drejdlem, i kto wyniesie z muzeum najwięcej cukierków. Podczas gry przyda się nam umiejętność liczenia, znajomość kilku hebrajskich liter i siła w palcach, żeby dobrze zakręcić drejdlem. Dowiemy się dodatkowo, skąd na bączku wzięły się hebrajskie litery i co z tą historią ma wspólnego szczególna legenda o niesamowitym cudzie. Na końcu spróbujemy zapisać nasze imiona po hebrajsku.

• Cheder – dzień w żydowskiej szkole
    Przedszkola oraz szkoły podstawowe (klasy 1-3), szkoły podstawowe (klasy 4-6), czas trwania zajęć: 60 minut
    Podczas zajęć dowiemy się jak uczyły się żydowskie dzieci, czy grzecznie siedziały w swoich ławkach, czy nosiły mundurki i czy uczyły się matematyki? Sprawdzimy z jakich wyjątkowych podręczników korzystały i jak robiły notatki. Porozmawiamy o tradycyjnym żydowskim nakryciu głowy i sprawdzimy do czego służą białe frędzle wystające spod żydowskiej koszuli. Poznamy kilka hebrajskich słów i postaramy się je samodzielnie zapisać. Zagramy także w ulubioną grę żydowskich dzieci w chederze.

• Kremowa opowieść – Nivea pochodzi z Gliwic
    Szkoły podstawowe (klasy 4-6), czas trwania zajęć: 60 minut
    Granatowe pudełeczko z białym napisem, piękny zapach i delikatna konsystencja- jednym słowem krem Nivea. Każdy go zna, ale nie każdy wie, że jego wynalazca, Oskar Troplowitz pochodził z Gliwic! Wspólnie odkryjemy kawałek jego historii, sprawdzimy jakie produkty wychodziły z jego fabryki, jakie mają właściwości i czy można ich użyć także do innych celów. Wspólnie przyjrzymy się także jak produkty Nivea reklamowano przed wojną i czy dawne reklamy mogą być inspiracją dla nowych artystycznych projektów.

• Judaika – czyli co kryją gabloty
    Szkoły podstawowe (klasy 4-8) oraz szkoły ponadpodstawowe, czas trwania zajęć: 90 minut
    Zajęcia w całości odbywają się na wystawie „Żydzi na Górnym Śląsku”. Podczas zajęć sprawdzimy czym są judaika, czyli przedmioty związane z kulturą i religią żydowską i jakie historie w sobie kryją. Zastanowimy się czego do pracy potrzebuje prawdziwy muzealnik, założymy białe rękawiczki i dotkniemy obiektu muzealnego, z którego postaramy się wydobyć niezwykłą, żydowską historię. Sprawdzimy dlaczego niektóre świeczniki mają osiem, a niektóre siedem ramion. Na końcu spróbujemy zapisać wszystkie cenne informacje na karcie muzealnej i odtworzyć historię obiektu.

• Żydowskie dziedzictwo Gliwic
    Szkoły podstawowe (klasy 7-8) oraz szkoły ponadpodstawowe, czas trwania zajęć: 90 minut
    Jaka jest historia społeczności żydowskiej z Gliwicach, czy opowieść o nich różni się od innych żydowskich opowieści? Co było dla nich ważne i czym zajmowali się na co dzień? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć, szukając informacji na wystawie Żydzi na Górnym Śląsku. Poznamy kilka wyjątkowych osób, które przyczyniły się do rozwoju regionu i zasłynęły w świecie. Odnajdziemy brakujące elementy w historii XIX i XX – wiecznych Gliwic. Wspólnie stworzymy także mapę żydowskich Gliwic i sprawdzimy, które z tych miejsc istnieją do dziś. Zajęcia zakładają także wyjście na cmentarz żydowski.
  • Rozmowy o Holokauście
    Prawie 80 lat po tragedii Holokaustu wciąż powinniśmy o niej rozmawiać i pamiętać. W trakcie zajęć zastanowimy się po co i jak rozmawiać o Zagładzie. Poznamy historie tych, którzy w sytuacjach granicznych podjęli trudne decyzje i poznamy konsekwencje tych decyzji. Zastanowimy się czy wraz z końcem wojny możemy powiedzieć także o końcu Zagłady. Wspólnie dokonamy refleksji nad kwestiami moralnymi związanymi z Zagładą oraz nad ich konsekwencjami dla współczesności. Podczas zajęć uczniowie zostaną wprowadzeni w historię miejsca za pomocą krótkiego filmu, będą pracowali z tekstem źródłowym oraz na wystawie.