Szanowni Państwo, informujemy, że w piątek, 24 stycznia, pomiędzy godziną 10.30 a 13.00 Radiostacja z przyczyn technicznych będzie nieczynna. Tego dnia nie będzie również oprowadzań z przewodnikiem. Przepraszamy za utrudnienia!
/

Obchody 750-lecia Bojkowa

TERMIN 13-15 września 2019
Dzisiejszy Bojków – dzielnica Gliwic – to dawna wieś, której historia sięga średniowiecza. Pomiędzy 13 a 15 września 2019 obchodzić będziemy 750-lecie istnienia osady. Muzeum w Gliwicach jest jednym ze współorganizatorów wydarzenia przygotowanego przez Radę Dzielnicy Bojków. Obchody rozpoczną się w piątek wieczorem koncertem muzyki religijnej „Chwalcie Pana Niebios” na terenie plebanii w Bojkowie. W sobotę i niedzielę czeka szereg atrakcji – między innymi pokaz artyleryjski, turnieje łucznicze i pokazy walk rycerskich, piknik sportowy, a także wystawa przybliżająca dzieje miejscowości, które kształtowane były przez dwie społeczności – Schnöwaldzką i Kresową. Podczas obchodów zakupić będzie można publikację wydaną przez Muzeum w Gliwicach „Schönwald – wieś z przeszłości”, autorstwa Joanny Oczko i Bożeny Kubit. Obchody 750-lecia Bojkowa odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.
 
W XIII stuleciu cystersi z klasztoru w Rudach zasiedlili Schönwald – bo taką nazwę do 1945 roku nosiła miejscowość - osadnikami sprowadzonymi z głębi Niemiec. Ich potomkowie zachowali przez wieki swą odrębność: zarówno języka, jak zwyczajów i strojów ludowych. Także zajęcia ludności – w tym dobrze rozwinięta gospodarka rolna i furmaństwo, którym do XIX w. trudnili się mężczyźni, oraz hafciarstwo w XX w. – były czynnikami wyróżniającymi tę miejscowość spośród okolicznych wsi. Sami schönwaldzianie kultywowali odmienność, tworząc społeczność raczej zamkniętą na zewnętrzne wpływy. Odrębność i wyjątkowość wsi utrzymana była do 1945 r., kiedy to jej mieszkańcy musieli opuścić swą „małą ojczyznę”. Przedwojenni badacze określali ją mianem „niemieckiej wyspy na polskim Górnym Śląsku”.
 
 
Więcej informacji o obchodach 750-lecia Bojkowa: TUTAJ

Program obchodów

Pobierz program

TUTAJ