STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /MUZEUM (SIĘ) KRĘCI!
Monika Michnik, kierownik Działu Archeologii, podczas nagrania odcinka cyklu "Muzeum się kręci" opowiada o dworach na kopcach.

Magdalena Urbaniak-Leśniak - absolwentka ASP w Krakowie i p.o. kierownika Działu Konserwacji Muzeum w Gliwicach.

Damian Recław, kierownik Działu Historii podczas nagrania "Muzeum (się) kręci"

Makieta średniowiecznych Gliwic

Muzeum (się) kręci!

TERMIN 01-30 czerwca 2020
Choć już część naszych Oddziałów jest dostępna dla publiczności, nie rezygnujemy z możliwości kontaktu, jakie daje nam Internet! Przeciwnie - mamy nowe pomysły, by z pomocą  świata wirtualnego obejść te ograniczenia, jakie nakłada na nas "nowa normalność". W zbliżających się tygodniach - we środy, na muzealnym kanale w serwisie You Tube obejrzeć będzie można kolejne wirtualne lekcje. Najmłodsi znów spotkają się z małym muzealnikiem, obejrzą też film z cyklu "Śląski kalendarz tradycji". Przygotowujemy także lekcję rocznicową, poświęconą Bitwie Warszawskiej, której stulecie właśnie obchodzimy   – rozegrane w sierpniu 1920 r. na przedpolach polskiej stolicy walki, określane mianem „Cudu nad Wisłą”, miały decydujący wpływ na wynik wojny polsko-bolszewickiej.

W czerwcu ruszają także nowe przedsięwzięcia, w których posiłkujemy się technologią i światem cyfrowym, by Muzeum w Gliwicach było jak najbliżej Was.

W drugim tygodniu czerwca rozpoczynamy cykl wirtualnych opowieści muzealników o zabytkach i ważnych dla Gliwic wydarzeniach - "Muzeum (się) kręci!"

Filmy w ramach cyklu - "Muzeum (się) kręci!" przybliżą między innymi średniowieczne Gliwice, o których opowiadać będzie kierownik Działu Historii Damian Recław, tajemnice dworów budowanych na kopcach przybliży nam Monika Michnik, kierownik Działu Archeologii, pewne intrygujące zdjęcie z okresu powstań śląskich przedstawiać będzie Zbigniew Gołasz, historyk, o meblu z Willi Caro mówić będzie Patrycja Gwoździewicz, historyk sztuki, a  o… naczyniach toaletowych z naszych zbiorów (między innymi o nocniku) opowie kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego - Anna Kwiecień.

W trzecim tygodniu czerwca zapraszamy na wirtualne warsztaty w ramach cyklu: "Artystyczne praktyki w mieście techniki"

Ponieważ wciąż jeszcze nie możemy spotykać się w salach edukacyjnych Muzeum na warsztatach Dlatego zapraszamy Was na nie…w formie wirtualnej! W pierwszych odcinkach cyklu poznają Państwo różne techniki plastyczne - w większości takie, które będzie można wykonać samodzielnie – od monotypii, pozłotnictwa po cyjanotypię i ebru. Inspiracją dla naszych zajęć będą m.in. zbiory Muzeum w Gliwicach, często ukryte w magazynach, które dostaną swą pierwszą szansę, by pokazać je szerszej publiczności. Dla osób z niepełnosprawnością słuchu treść zajęć zostanie przekazana w formie napisów.
Warsztaty poprowadzi Magdalena Urbaniak-Leśniak, absolwentka ASP w Krakowie i p.o. kierownika Działu Konserwacji Muzeum w Gliwicach.