STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /1920 - BITWA WARSZAWSKA - NOWY PORTAL Z OKAZJI STULECIA ZWYCIĘSTWA NAD BOLSZEWIKAMI
Uwaga! Do 16 sierpnia br. Oddział Odlewnictwa Artystycznego będzie nieczynny dla zwiedzających. Za utrudnienia przepraszamy! Szanowni Państwo - od 4 maja wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach są już dostępne dla zwiedzających - prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

1920 - Bitwa Warszawska - nowy portal z okazji stulecia zwycięstwa nad bolszewikami

TERMIN 24 lipca - 31 sierpnia 2020

Zapraszamy do zapoznania się z wyjątkowym, narracyjnym portalem poświęconym Bitwie Warszawskiej: bitwa1920.gov.pl

Nowoczesny serwis powstał dzięki współpracy dwóch instytucji – Biura Programu Niepodległa oraz Polskiego Radia. Portal skierowany jest do tych, którzy chcą dowiedzieć się czemu Bitwa Warszawska nazywana jest Cudem nad Wisłą, ale także do osób, które pasjonują się historią! Czy wiecie co ze zwycięstwem nad bolszewikami ma wspólnego „King Kong”? Jak lektura noweli Edgara Alana Poego przyczyniła się do polskiego zwycięstwa? Jak wyglądały fake newsy rozpowszechniane sto lat temu? Portal wpisuje historię potyczek na przedpolach polskiej stolicy w szerszy kontekst historyczny oraz geopolityczny. To równocześnie przedstawienie realiów XX wieku i skutków wygranej bitwy, które odczuwamy także dziś – wiek później. Narracja strony ma pozwolić odwiedzającym portal poczuć atmosferę panującą w Polsce, Europie i na świecie sto lat temu. Serwis wzbogacony jest o ponad 30 unikatowych nagrań, z których część pochodzi z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.