STRONA GŁÓWNA / WYSTAWY /PISANKI WOSKIEM PISANE MARII KIELECZAWY
Pisanki Marii Kieleczawy

Maria Kieleczawa, Łemkini. Artystka jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu

Pisanki woskiem pisane Marii Kieleczawy
Mini-ekspozycja towarzysząca wystawie "Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie"

TERMIN 03-28 kwietnia 2019
Na wszystkich, którzy odwiedzą Willę Caro i na zwiedzających wystawę „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” czeka wielkanocna niespodzianka – prezentacja huculskich i łemkowskich pisanek wykonanych przez Marię Kieleczawę. Pokaz fragmentu niezwykłej kolekcji artystki będzie można zobaczyć od 3 do 28 kwietnia 2019 roku w Willi Caro.

Pisanki huculskie należą do jednych z najbardziej ozdobnych i zarazem pracochłonnych. Wyróżniają się bogatą ornamentyką. Są pisane techniką batikową, drobnymi wzorami, przypominającymi mozaikę. Po usunięciu ze skorupki wosku pisanki „krzyczą kolorami”. Pisanki łemkowskie również wykonywano techniką batikową, stosując proste i powtarzalne wzory, nawiązujące do symboli solarnych.

Prezentowane pisanki zostały wykonane przez Marię Kieleczawę, rdzenną Łemkinię. Artystka jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu. Należy do nielicznych twórców na Dolnym Śląsku, którzy wykonują wielkanocne pisanki według prastarych wzorów huculskich.