STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /„ZIELONY PAMIĘTNIK” - ZAJĘCIA EDUKACYJNE
/

„Zielony pamiętnik” - zajęcia edukacyjne

TERMIN 15 września 2023 - 30 czerwca 2024 godz. od 10:00 do 16:00
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

Zielony pamiętnik

Zajęcia edukacyjne

Oferta eduakcyjna do wystawy czasowej prezentowanej w Domu Pamięci Żydów Grnoślaskich: Zielony pamiętnik. Matka, córki i przyjaciółki.

 

*Zajęcia dla przedszkoli klas I-III
Czas trwania: ok. 60 minut

Czym jest pamiętnik, co można w nim zapisać i jakie mogą się w nim kryć tajemnice? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas zajęć, a naszą inspiracją będzie prawdziwy, niemal 80 –letni pamiętnik, który przypłyną do Polski aż ze Szwecji. Poznamy historie jego właścicielki i sami stworzymy własne pamiętniki, w których zapiszemy swoje wspomnienia za pomocą kolażu. Każdy będzie mógł stworzyć pamiętnik swoich marzeń!
 
*Zajęcia dla uczniów klas VI-VIII i szkoły ponadpodstawowe
Czas trwania: ok. 90 minut
Wojenne ścieżki
 
Zajęcia skupiają się na tematyce migracji ludności, w sposób szczególny uwzględniając historię Frajdli Telner, ocalonej z Holocaustu, która dzięki akcji znanej pod nazwą „białe autobusy” trafiła z obozu koncentracyjnego Ravensbrück do Szwecji. Podczas zajęć porozmawiamy o różnych typach migracji, poznamy historie uchodźców i sprawdzimy co wiemy o migracjach ludności dziś. Historii towarzyszyć będzie zielony pamiętnik Frjadli Telner, spisany w 1945 roku, chwilę przed końcem wojennej zawieruchy.
 
*Zajęcia dla uczniów klas VI-VIII i szkoły ponadpodstawowe
Czas trwania: 90 minut
„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”
 
Zajęcia skupiają się na wojennych losach Rywki Telner (Renaty Kołodziejskiej) i historii jej ocalenia przez śląską rodzinę Józefa i Hildegardę Gawlików, mieszkających w Rudzie Śląskiej. Rywka Telner spędziła u rodziny Gawlików ponad dwa lata wojny, podczas gdy jej rodzina była rozproszona przez wojenną zawieruchę. W trakcie zajęć poznamy wspomnienia Rywki Telner, sprawdzimy dlaczego jej rodzice zdecydowali o oddaniu własnego dziecka i jaki udział w ocaleniu życia małej dziewczynki miała rodzina Gawlików – Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

 

Zajęcia prowadzi Alicja Ososińska 

Wstęp: 1 zł/grupa
Lokalizacja: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, ul. Poniatowksiego 14, Gliwice
Obowiązuje rezerwacja telefoniczna co najmniej tydzień przed terminem lekcji: tel. 605 362 594 lub mailowo dompamieci@muzeum.gliwice.pl

 

Wystawa "Zielony pamiętnik. Matka, córki i przyjaciółki" dofinansowana została ze środków Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego

fot. Dzięki uprzejmości Joanny Fleks

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej