Lekcje muzealne dla szkół towarzyszące wystawie „W stronę Nowoczesności. II Grupa Krakowska. Z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”
TERMIN
09 maja -
22 września
2023
MIEJSCE
Willa Caro
Najnowsza wystawa Muzeum w Gliwicach w Willi Caro jest idealną propozycją dla nauczycieli i uczniów, którzy chcieliby razem z Muzeum w Gliwicach kontynuować podróż w ramach polskiej historii sztuki. Po efektownej Młodej Polsce, intensywnym i barwnym dwudziestoleciu międzywojennym, przyszedł czas na kolejną odsłonę – tym razem bardziej awangardową. Przed nami II Grupa Krakowska i polska Awangarda lat 1945-1968. Serdecznie zapraszamy na zajęcia, które przybliżą ten niezwykle ważny (również z punktu widzenia sztuki współczesnej) czas.
Lekcje odbywają się stacjonarnie w Willi Caro od wtorku do piątku o godz. 9.00 i 11.00. Koszt zajęć stacjonarnych - 1 zł od grupy. Prowadzenie: Marta Witoń-Jankowska, historyk sztuki. Lekcje w Willi Caro połączone są ze zwiedzaniem wystawy „W stronę Nowoczesności. II Grupa Krakowska. Z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”.
Zapisy na zajęcia przyjmujemy pod numerem telefonu: 783 560 006, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00. Liczba miejsc ograniczona.
Tematy lekcji:
Kierunek: Nowoczesność. Wokół II Grupy Krakowskiej
Po 1945 roku rodzima sztuka rozwijała się w wielu kierunkach, ale w tym czasie prym zdecydowanie wiodła II Grupa Krakowska. Siłą tego stowarzyszenia okazały się wielkie artystyczne indywidualności, które nadawały ton twórczych poszukiwań. Wśród nich znaleźli się m.in.: Tadeusz Kantor, Maria Jarema, Jerzy Nowosielski, Jonasz Stern, Tadeusz Brzozowski, Erna Rosenstein, Teresa Rudowicz czy Jerzy Tchórzewski. I choć wszyscy obrali jeden kierunek – Nowoczesność, to artystyczny język, jakim się posługiwali, był elementem ich własnych doświadczeń oraz inspiracji. II Grupa Krakowska to opowieść o tym jak w Polsce narodziła się sztuka współczesna, ale też historia o przepracowywaniu powojennych traum, zderzaniu się z trudną socrealistyczną rzeczywistością, granicach artystycznej wolności, których… nie ma. Podczas naszego spotkania z bliska przyjrzymy się najważniejszych biografiom oraz dziełom twórców II Grupy Krakowskiej, czyniąc je jednocześnie wstępem do nakreślenia rozległej panoramy polskiej sztuki, literatury i historii lat 1945-1968.
Zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy „W stronę Nowoczesności. II Grupa Krakowska. Z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”. Lekcja przeznaczona dla uczniów kl. 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.
Sztuka to potęga. Najważniejsze zjawiska (i nazwiska) w sztuce polskiej drugiej połowy XX wieku
Twórczość artystów II Grupy Krakowskiej okazała się wstępem do szeroko rozumianej nowoczesności w polskich sztukach wizualnych. A co wydarzyło się… potem? Podczas naszego spotkania spróbujemy przyjrzeć się najważniejszym nazwiskom i zjawiskom w polskiej sztuce drugiej połowy XX wieku. Wróblewski, Kantor, Szapocznikow, Hasior, Fangor, Opałka, Kozyra, Abakanowicz, Beksiński, Grupa Ładnie i wielu innych - choć ponoć w sztuce „wszystko już było”, to XX wiek udowadnia, że nawet jeżeli to prawda, to nic wzbudza takich emocji wśród odbiorców jak… sztuka właśnie. Jak analizować dzieła sztuki współczesnej? Czy każdy może być artystą? Po co nam dzisiaj sztuka? Tych pytań nie pozostawimy bez odpowiedzi.
Zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy „W stronę Nowoczesności. II Grupa Krakowska. Z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”. Lekcja przeznaczona dla uczniów kl. 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.
Powiązane wystawy
W stronę Nowoczesności. II Grupa...
22 kwietnia - 24 września 2023