Szanowni Państwo, informujemy, że od 6 do 8 sierpnia Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej będzie nieczynne - w tych dniach zapraszamy do Centrum Informacji Turystycznej w Radiostacji Gliwice.*** 9 sierpnia wstęp do Radiostacji Gliwice będzie bezpłatny. W tym dniu z przyczyn technicznych w Radiostacji nie będzie można dokonać zakupu wydawnictw i pamiątek - zapraszamy w tym celu do innych oddziałów Muzeum w Gliwicach.*** 12 sierpnia wystawa "Oazy wolności" w Ruinach Teatru Victoria będzie dostępna dla zwiedzających do godz. 16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30). Za utrudnienia przepraszamy. *** Uwaga! W sobotę, 15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będące również Świętem Wojska Polskiego wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach będą nieczynne. 15 sierpnia również Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej oraz Centrum Informacji Turystycznej będą nieczynne. *** Dodatkowo, w niedzielę, 16 sierpnia niedostępny dla zwiedzających będzie Oddział Odlewnictwa Artystycznego. *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania Muzeum w czasie obowiązywania stanu epidemii. Dziękujemy!
W. Hasior, Złoty ptaszek, fot. J. Janowska, ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

W. Hasior, Wyszywanie charakteru, fot. J. Janowska, ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

W. Hasior, Sztandar, fot. J. Janowska, ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Wyszywany Hasior

TERMIN sobota, 14 września 2019
godz. 11.00 – dzieci od 5 do 12 lat wraz z opiekunami
godz. 13.00 – z przyczyn technicznych warsztaty odwołane
MIEJSCE Willa Caro

Władysław Hasior nie potrafił szyć. To odkrycie dość zaskakujące, gdy przyglądamy się jego pracom, których bazę tak często stanowią tkaniny. Artysta wymyślał różne sposoby na ich łączenie, materiały najczęściej spinając bądź zlepiając. Tym bardziej interesującym jest fakt, że jedną z najsłynniejszych prac Władysława Hasiora jest „Wyszywanie charakteru”, z dominującą w kompozycji… maszyną do szycia! Podążając tym tropem, 14 września 2019 r. w Willi Caro zapraszamy do udziału w warsztatach krawieckich inspirowanych twórczością artysty.

A inspirować będziemy się na wiele sposobów! Razem z Igłomanią – znaną dobrze z ubiegłorocznych warsztatów „One hour dress” – zapraszamy do wspólnego wykonania ogranicznika do drzwi, nawiązującego formą do „Złotego ptaszka” – rzeźby Władysława Hasiora, którą możecie zobaczyć na wystawie czasowej „Hasior” w Willi Caro. Podobnie jak Władysław Hasior będziemy korzystać z różnych tkanin, materiałów o odmiennych fakturach, tworząc nasz własny kolaż. Zapraszamy zarówno zaawansowanych miłośników krawiectwa, jak i tych, którym tajniki szycia są obce:)