STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WSZECHNICA PAU. WYKŁAD: DZIEŁO SZTUKI JAKO ŹRÓDŁO HISTORYCZNE

Wszechnica PAU. Wykład: Dzieło sztuki jako źródło historyczne

TERMIN czwartek, 27 stycznia 2022

Uwaga! Wykład udostępniony będzie na muzealnym kanale You Tube:

link do filmu zamieścimy TUTAJ oraz na muzealnym Facebooku.

Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności cieszą się w Gliwicach niesłabnącą popularnością. Choć nie ma już  z nami profesora Mieczysława Chorążego, który był organizatorem gliwickiej Wszechnicy, wykłady będą trwać nadal. Zadania organizacji wykładów podjęła się bowiem prof. Barbara Jarząb, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddziału w Gliwicach.Pierwszy w nowym roku wykład w ramach Wszechnicy: „Dzieło sztuki jako źródło historyczne” prowadzić będzie dr hab. Marek Walczak, dyrektor Instytutu Historii Sztuki UJ. Wykład w formie filmu zostanie udostępniony we czwartek na muzealnym kanale You Tube. Zapraszamy!

Marek Walczak - absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, adiunkt i dyrektor Instytutu Historii Sztuki UJ. W 1998 r. uzyskał tytuł doktora (praca doktorska pod kierunkiem prof. Jerzego Gadomskiego), a w 2007 r. habilitował się. Członek Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Kierownik Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej. Od 2016 r. sprawuje funkcję dyrektora Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego preferencje naukowe koncentrują się na europejskiej sztuce gotyckiej (gł. rzeźba architektoniczna i snycerka, malarstwo, rzemiosło artystyczne), ze szczególnym uwzględnieniem sztuki doby Piastów i Jagiellonów w Krakowie. Innymi przedmiotami jego badań są także ikonografia chrześcijańska, przede wszystkim hagiograficzna oraz wizerunki hierarchów kościelnych.