Warsztaty haftowania secesyjnych monogramów
TERMIN
sobota, 17 lipca 2021
godz. 15:00
MIEJSCE
Willa Caro
Na wakacje z Muzeum zapraszamy nie tylko dzieci, ale również dorosłych, chcące twórczo spędzić z nami czas!
W sobotę, 17 lipca o godz. 15.00 zapraszamy do ogrodu Willi Caro młodzież oraz osoby dorosłe na warsztaty haftowania secesyjnych monogramów pod okiem miłośniczki XIX wieku i haftów historycznych – Doroty Markowskiej-Bochenek. Monogramy będą haftowane na białych poszewkach, które zapewni Muzeum. Prosimy o zabranie muliny w kolorach, w których chcemy wykonać haft. Brzmi interesująco, ale… jesteś laikiem w dziedzinie szycia? Nic nie szkodzi! Zapraszamy również osoby, które z haftem nie miały wcześniej do czynienia :)
Krótka historia haftu
Haft należy do najwyżej cenionych technik zdobienia tkanin. Jego historia sięga zamierzchłej przeszłości. Haftowali już starożytni Chińczycy i peruwiańscy Indianie. Odzież zdobioną haftem znajdziemy na malowidłach znajdujących się na ścianach egipskich grobowców. Ozdabiano nim również płaszcze królewskie i kapy koronacyjne. Z biegiem lat zmieniała się moda na jego zastosowanie i stosowane techniki hafciarskie.
Hafty najwyższej jakości powstawały w profesjonalnych pracowniach, działających na zlecenie dworów królewskich, książęcych, kościoła i najzamożniejszych klientów (co ciekawe – pracowali w nich głównie mężczyźni). Sztuką tą na najwyższym poziomie zajmowały się również zakonnice.
W XIX wieku biegłość w posługiwaniu się igłą i nitką stała się niezbędnym elementem edukacji młodych panien. W domu nie wypadało siedzieć bezczynnie. Zajmowano więc ręce różnego rodzaju robótkami. Jedną z nich było haftowanie. Ozdabiano bieliznę osobistą, pościel, obrusy, chusteczki, serwetki, ekrany kominkowe. W dobrym tonie było również obdarowywanie bliskich wyhaftowanymi osobiście drobiazgami. Świadczyć może o tym chociażby cytat Klementyny z Tańskich Hoffmanowej, która w książce „Pamiątka po dobrej matce, czyli ostatnie jej rady dla córki” (1819 r.) stwierdza następująco:
Niewiasta bowiem, która domowymi zatrudnieniami i igłą nigdy się nie zabawia, choćby wiele światła posiadała, nie dopełni przeznaczenia swego i często nudną sobie i drugim będzie.
Do najbardziej popularnych haftów należały monogramy. Była to litera bądź kilka liter powiązanych kompozycyjnie, stanowiące inicjały danej osoby. Monogramy stosowane były jako podpis lub znak własności. Wykonywano je różnymi technikami hafciarskimi. Zwykle dość ozdobne, pamiętano jednak o tym, że najważniejszą cechą była ich czytelność. W obecnych czasach sztuka haftowania monogramów nie cieszy się taką popularnością jak kiedyś, nie została jednak zapomniana. Renomowane pracownie krawieckie do dzisiaj ozdabiają w niewidocznych miejscach (przeważnie na podszewce) szyte przez siebie ubrania inicjałami swoich klientów.
![]() |
Na warsztatach haftowania monogramów przybliży tę sztukę Dorota Markowska-Bochenek, miłośniczka XIX wieku, dawnych obyczajów, ubiorów i haftów historycznych. Swoje prace prezentuje na stronie Szmizetka. |
Powiązane wydarzenia

Archiwum wydarzeń
Młodopolski teatrzyk - warsztaty w ogrodzie...
sobota, 3 lipca 2021 godz. 11:00

Archiwum - Dla szkół i przedszkoli
Wakacje z Młodą Polską i nie tylko w...
29 czerwca - 31 sierpnia 2021

Archiwum wydarzeń,
Wakacje z linorytem w Muzeum w Gliwicach!
22-24 lipca 2021