STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WARSZTATY GRAFICZNE TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE „KAŻDA Z NICH JEST DZIEŁEM SZTUKI…”
Stanisław Wyspiański, Helenka, głowa dziewczynki, fluoroforta,1903, zbiory MNK

Leon Wyczókowski, Orka na Ukrainie, litografia, 1904, zbiory MNK

Antoni Stanisław Procjałowicz, Portret Henryka Sienkiewicza, 4 odbitki stanowe, między 1903 - 1910, litografia, zbiory MNK

Ignacy Łopieński, Przed kościołem, akwaforta, 1903, zbiory MNK

Warsztaty graficzne towarzyszące wystawie „Każda z nich jest dziełem sztuki…”

TERMIN 05 października - 16 listopada 2024
Wystawa „Każda z nich jest dziełem sztuki…”, przygotowana wspólnie z  Muzeum Narodowym w Krakowie, jest nie tylko zapierającym dech w piersiach spotkaniem z najlepszymi spośród młodopolskich artystów – Leonem Wyczólowiskim, Józefem Pankiewiczem, Teodorem Axentowiczem, Janem Stanisławskim, Ferdynandem Ruszczycem, Stanisławem Wyspiańskim, ale także podróżą do fascynującego świata technik graficznych. Od litografii, przez miedzioryty po akwaforty oraz ich pochodne: między innymi litografię pruszem, pędzlem, kredką, algrafię, fluorofortę, oleografię, monotypię, kamienioryt, akwatintę, miękki werniks, ceratoryt, glinoryt czy tektoryt... Nie tylko dzięki wystawie będziemy mogli odkrywać bogactwo graficznego uniwersum. W październiku i listopadzie zapraszamy na warsztaty graficzne przygotowane przez Magdę Schuster, artystkę–plastyk, której ulubioną dziedziną twórczości jest - obok ceramiki – także grafika. Pierwsze warsztaty, pt. „Mono – Duo” odbędą się w sobotę, 5 października. Część warsztatową zajęć poprzedzi wizyta na wystawie pt. „Każda z nich jest dziełem sztuki…”. Koszt udziału w zajęciach to 5 zł od osoby. Zapraszamy dzieci od lat 7 z opiekunami oraz osoby dorosłe. Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006.

1. Warsztaty graficzne : „Mono – Duo”
Sobota, 5 października 2024, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, czym jest monotypia, zobaczą jej przykłady na ekspozycji „Każda z nich jest dziełem sztuki…”, a następnie – będą ją wykonywać. W miejsce tradycyjnej szyby lub lustra, wykorzystamy lżejszą (i bezpieczniejszą) pleksi.

Uwaga – w związku z akcją „Weekend Seniora z kulturą”, realizowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w której uczestniczy Muzeum w Gliwicach, osoby po 60 roku życia  mogą w zajęciach wziąć udział bezpłatnie

Zapisy przyjmujemy pod nr telefonu 783 560 006 od wtorku, 1 października 2024.

2. Warsztaty: „Grafika - techniki eksperymentalne”

Sobota, 19 października 2024, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00

Nie tylko drzeworyty i miedzioryty, grafika to w rzeczywistości niemal bezkres możliwości. Przecież ślad zostawia po sobie każdy przedmiot i każdy przedmiot może stać się naszą matrycą. Podczas tych warsztatów poeksperymentujemy z materiałami takimi jak tektura. pianka, tkaniny, gąbki.

Zapisy przyjmujemy pod nr telefonu 783 560 006 od wtorku, 15 października 2024.

3. Warsztaty graficzne: „Sito nie tylko w kuchni”
Sobota, 9 listopada 2024, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00

Warsztaty mają za zadanie przybliżyć uczestnikom sitodruk, technikę znaną tradycyjnie min. w Japonii, a która swój największy rozkwit przeżyła w pierwszej połowie XX wieku. Warsztaty będą miały charakter pokazowy: instruktorka przygotuje dla uczestników dwie ilustracje, które będą mogli samodzielnie przenieść na bawełniane torby oraz na papier.

Zapisy przyjmujemy pod nr telefonu 783 560 006 od wtorku, 5 listopada 2024.

4. Warsztaty: „Coś nowego? Grafika!”
Sobota, 16 listopada 2024, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00

Podczas wizyty na wystawie „Każda z nich jest dziełem sztuki…” dowiemy się, m.in. o tym, jak artyści poszukiwali nowych, nietypowych rozwiązań dla swojej twórczości, a w trakcie warsztatów sprawdzimy nowinkę graficzną - żelową podkładkę do monotypii. Aby w ramach warsztatów zrealizować własny projekt, należy przynieść wydrukowany na drukarce laserowej rysunek w formacie A5.

Zapisy przyjmujemy pod nr telefonu 783 560 006 od wtorku, 12 listopada 2024.