STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WARSZTATY GRAFICZNE TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE „KAŻDA Z NICH JEST DZIEŁEM SZTUKI…”
J. Pankiewicz, Katedra paryska, sucha igła, akwaforta, 1903

J. Pankiewicz, Katedra paryska, sucha igła, akwaforta, 1903

Stanisław Wyspiański, Helenka, głowa dziewczynki, fluoroforta,1903, zbiory MNK

Stanisław Wyspiański, Helenka, głowa dziewczynki, fluoroforta,1903, zbiory MNK

Leon Wyczókowski, Orka na Ukrainie, litografia, 1904, zbiory MNK

Leon Wyczókowski, Orka na Ukrainie, litografia, 1904, zbiory MNK

Antoni Stanisław Procjałowicz, Portret Henryka Sienkiewicza, 4 odbitki stanowe, między 1903 - 1910, litografia, zbiory MNK

Antoni Stanisław Procjałowicz, Portret Henryka Sienkiewicza, 4 odbitki stanowe, między 1903 - 1910, litografia, zbiory MNK

Ignacy Łopieński, Przed kościołem, akwaforta, 1903, zbiory MNK

Ignacy Łopieński, Przed kościołem, akwaforta, 1903, zbiory MNK

/

Warsztaty graficzne towarzyszące wystawie „Każda z nich jest dziełem sztuki…”

TERMIN 05 października - 16 listopada 2024
MIEJSCE Willa Caro
Wystawa „Każda z nich jest dziełem sztuki…”, przygotowana wspólnie z  Muzeum Narodowym w Krakowie, jest nie tylko zapierającym dech w piersiach spotkaniem z najlepszymi spośród młodopolskich artystów – Leonem Wyczólowiskim, Józefem Pankiewiczem, Teodorem Axentowiczem, Janem Stanisławskim, Ferdynandem Ruszczycem, Stanisławem Wyspiańskim, ale także podróżą do fascynującego świata technik graficznych. Od litografii, przez miedzioryty po akwaforty oraz ich pochodne: między innymi litografię pruszem, pędzlem, kredką, algrafię, fluorofortę, oleografię, monotypię, kamienioryt, akwatintę, miękki werniks, ceratoryt, glinoryt czy tektoryt... Nie tylko dzięki wystawie będziemy mogli odkrywać bogactwo graficznego uniwersum. W październiku i listopadzie zapraszamy na warsztaty graficzne przygotowane przez Magdę Schuster, artystkę–plastyk, której ulubioną dziedziną twórczości jest - obok ceramiki – także grafika. Pierwsze warsztaty, pt. „Mono – Duo” odbędą się w sobotę, 5 października. Część warsztatową zajęć poprzedzi wizyta na wystawie pt. „Każda z nich jest dziełem sztuki…”. Koszt udziału w zajęciach to 5 zł od osoby. Zapraszamy dzieci od lat 7 z opiekunami oraz osoby dorosłe. Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006.
 

1. Warsztaty graficzne : „Mono – Duo”
Sobota, 5 października 2024, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, czym jest monotypia, zobaczą jej przykłady na ekspozycji „Każda z nich jest dziełem sztuki…”, a następnie – będą ją wykonywać. W miejsce tradycyjnej szyby lub lustra, wykorzystamy lżejszą (i bezpieczniejszą) pleksi.

Uwaga – w związku z akcją „Weekend Seniora z kulturą”, realizowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w której uczestniczy Muzeum w Gliwicach, osoby po 60 roku życia  mogą w zajęciach wziąć udział bezpłatnie

Zapisy przyjmujemy pod nr telefonu 783 560 006 od wtorku, 1 października 2024.

 

2. Warsztaty: „Grafika - techniki eksperymentalne”

Sobota, 19 października 2024, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00

Nie tylko drzeworyty i miedzioryty, grafika to w rzeczywistości niemal bezkres możliwości. Przecież ślad zostawia po sobie każdy przedmiot i każdy przedmiot może stać się naszą matrycą. Podczas tych warsztatów poeksperymentujemy z materiałami takimi jak tektura. pianka, tkaniny, gąbki.

Zapisy przyjmujemy pod nr telefonu 783 560 006 od wtorku, 15 października 2024.

 

3. Warsztaty graficzne: „Sito nie tylko w kuchni”
Sobota, 9 listopada 2024, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00

Warsztaty mają za zadanie przybliżyć uczestnikom sitodruk, technikę znaną tradycyjnie min. w Japonii, a która swój największy rozkwit przeżyła w pierwszej połowie XX wieku. Warsztaty będą miały charakter pokazowy: instruktorka przygotuje dla uczestników dwie ilustracje, które będą mogli samodzielnie przenieść na bawełniane torby oraz na papier.

Zapisy przyjmujemy pod nr telefonu 783 560 006.

 

4. Warsztaty: „Coś nowego? Grafika!”
Sobota, 16 listopada 2024, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00

Podczas wizyty na wystawie „Każda z nich jest dziełem sztuki…” dowiemy się, m.in. o tym, jak artyści poszukiwali nowych, nietypowych rozwiązań dla swojej twórczości, a w trakcie warsztatów sprawdzimy nowinkę graficzną - żelową podkładkę do monotypii. Aby w ramach warsztatów zrealizować własny projekt, należy przynieść wydrukowany na drukarce laserowej rysunek w formacie A5.

Zapisy przyjmujemy pod nr telefonu 783 560 006.
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej