STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /TRADYCYJNE OZDOBY CHOINKOWE I POKAZ TWORZENIA KÓZ KOLĘDNICZYCH CZYLI SPOTKANIE Z TWÓRCAMI LUDOWYMI Z JUSZCZYNY
/

Tradycyjne ozdoby choinkowe i pokaz tworzenia kóz kolędniczych czyli spotkanie z twórcami ludowymi z Juszczyny

TERMIN sobota, 14 grudnia 2024
godz. 11.00 i 13.00
MIEJSCE Willa Caro
Zapraszamy na zimowe spotkanie z twórcami ludowymi z Juszczyny! Razem z laureatkami Nagrody im. Oskara Kolberga - Marią Grzegorek i jej córką Barbarą Wandzel - będziemy przygotowywać tradycyjne ozdoby choinkowe. Wśród nich – aniołka w pięknej, bibułkowej sukni, gwiazdkę i kulę, a jeśli wystarczy nam czasu – to jeszcze pleciony koszyczek…  Barbara Rosiek, etnografka  z Muzeum Miejskiego w Żywcu, opowie nam o zwyczajach i tradycjach związanych ze świętami Bożego Narodzenia na Żywieczczyźnie – między innymi o kolędowaniu z kozą  i o noworocznym obrzędzie, podczas którego Jukoce, czyli grupa żywieckich dziadów w futrzanych, archaicznych maskach i spiczastych czapach, przebiega Żywiec składając wszystkim życzenia. Z jednym z „futrzastych” elementów okołobożonarodzeniowych tradycji z Żywiecczyzny spotkamy się zresztą nie tylko na slajdach prezentacji. Podczas warsztatów będzie także obecny – nie mogłoby być inaczej - Bronisław Mieszczak, artysta-rzeźbiarza, który wykona dla nas prawdziwe kozy kolędnicze. Czworo szczęśliwców – uczestników zajęć, wśród których przeprowadzimy losowanie (po jednej osoby w każdej grupie) – będzie mogło zabrać ze sobą do domu nie tylko choinkowe ozdoby, ale i oryginalną, żywiecką kozę kolędniczą, kłapiącą pomalowaną na czerwono paszczą! Kto wie, może od tego zwyczaj kolędowania z kozą przyjmie się też w Gliwicach!



Ponieważ zajęcia prowadzone przez twórców z Juszczyny cieszą się zawsze ogromnym zainteresowaniem, przygotowaliśmy zajęcia dla 100 osób, które realizowane będą równolegle w dwóch salach edukacyjnych. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci od lat 5-ciu i osób dorosłych. Koszt udziału w zajęciach to 5 zł od osoby.

Uwaga! Prosimy, aby zabrać ze sobą na warsztaty długą, grubą igłę!




Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej