Synagogi na Górnym Śląsku. Spotkanie z autorami albumu
Synagogi na Górnym Śląsku
- godz. 11.00 – Wykład Eleonory Bergman „Synagogi i domy modlitwy – refleksje po 25 latach”
- ok. godz. 11.45 – Spotkanie z Bożeną Kubit, Przemysławem Nadolskim, Jerzym Krzysztofem Kosem - autorami publikacji „Synagogi na Górnym Śląsku”
LINK DO SPOTKANIA: https://www.youtube.com/watch?v=XoAvi0XJev4
Link do wersji on-line albumu: https://skarbnica.muzeum.gliwice.pl/projekty/synagogi/
Zapraszamy na spotkanie, promujące wydany przez Muzeum w Gliwicach pod koniec 2021 roku album „Synagogi na Górnym Śląsku”. Publikacja to 260-stronicowe wydawnictwo opisujące czterdzieści pięć miejscowości w których niegdyś były, bądź zachowały się do dzisiaj, synagogi. To unikatowe wydawnictwo, w którym znajdziemy między innymi: tekst wprowadzający „Zarys historii Żydów na Górnym Śląsku” - pomysłodawczyni i redaktorki Bożeny Kubit; esej „Architektura synagog Górnego Śląska, w kontekście europejskim” - historyka sztuki Jerzego Krzysztofa Kosa oraz część katalogową „Synagogi górnośląskie jako ośrodki życia religijnego oraz ich losy po II wojnie światowej” Przemysława Nadolskiego – znawcy historii Górnego Śląska.
Album, będący kolejną publikacją z serii wydawanej pod szyldem Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, jest pierwszym tak obszernym opracowaniem, które w sposób kompleksowy mierzy się z tak szerokim zagadnieniem badawczym jakim jest sakralne budownictwo żydowskie na Górnym Śląsku. Zostało uzupełnione dokumentami archiwalnymi, starymi fotografiami, planami miejscowości, pocztówkami czy wreszcie zdjęciami współczesnymi ukazującymi stan aktualny opisanych miejsc. Książka jest także znakomitym dopełnieniem wystawy stałej „Żydzi na Górnym Śląsku” prezentowanej w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich.
W spotkaniu udział wezmą autorzy publikacji, którzy przybliżą złożoną historię podjętego przez nich tematu, a także wspólnie zastanowią się nad pamięcią o górnośląskich Żydach i ich dziedzictwie kulturowym.
Spotkanie rozpocznie Eleonora Bergman – znawczyni historii synagog w Polsce, recenzentka albumu, która tak zapowiada swoje wstąpienie: Badania nad synagogami mogą mieć różne cele, mogą być prowadzone w różny sposób i na różnych obszarach geograficznych. Wiele zależy od tego, jak te obszary określimy. Poprzez wiedzę o budynkach zdobywamy i uzupełniamy wiedzę o ludziach, którym służyły, a także o ich otoczeniu społecznym i przestrzennym. W wyobraźni wypełniamy krajobraz historyczny. Ale obecnie większość zachowanych budynków synagog w naszej części Europy to puste skorupy. Czy warto, czy chcemy, żeby dalej istniały – a jeśli tak, to dlaczego i w jaki sposób?
Prowadząca: Karolina Jakoweńko – kierowniczka Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziału Muzeum w Gliwicach
LINK DO SPOTKANIA: https://www.youtube.com/watch?v=XoAvi0XJev4
Link do wersji on-line albumu: https://skarbnica.muzeum.gliwice.pl/projekty/synagogi/
WYDAWCA: Muzeum w Gliwicach
Album „Synagogi na Górnym Śląsku” wydano przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wstęp wolny, rejestracja NIE jest wymagana.
Powiązane wydarzenia
Nie przegap!
Synagogi. Katalog on-line
22 grudnia 2021 - 30 lipca 2022