STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /SYNAGOGI. KATALOG ON-LINE
Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, ODDZIAŁ RADIOSTACJA GLIWICE, ul. Tarnogórska 129, BĘDZIE UDOSTĘPNIONY dla zwiedzających WYŁĄCZNIE W PIĄTKI w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w SOBOTY i NIEDZIELE w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

Synagogi. Katalog on-line

TERMIN 22 grudnia 2021 - 30 lipca 2022
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

Prezentujemy najnowszą publikację Domu Pamięci Żydów Górnośląskich "Synagogi na Górnym Śląsku".
Katalog jest uzupełnieniem wystawy stałej „Żydzi na Górnym Śląsku”. Wystawa powstała w 2018r. jako unikatowa narracja muzealna przedstawiająca historię Żydów na Górnym Śląsku.
Katalog „Synagogi na Górnym Śląsku” poszerzy tę cześć wystawy, która sama w sobie tworzy swoistego rodzaju kolekcję materiałów ikonograficznych o synagogach. W katalogu zamieszczony został pełny materiał ilustracyjny, niejednokrotnie wcześniej nie publikowany.
Opracowanie obejmuje wszystkie znane budowle synagogalne regionu - kilkadziesiąt obiektów w 45 miejscowościach.

Katalog do pogrania on-line (kliknij w obrazek):

Publikacja papierowa promowana będzie podczas konferencji jej poświęconej.
Konferencja odbędzie się na początku 2022 roku.

ZOBACZ klip:

Autorzy: Bożena Kubit, Przemysław Nadolski, Jerzy Krzysztof Kos

Recenzje i konsultacje merytoryczne: Eleonora Bergman, Leszek Ziątkowski

Współpraca merytoryczna: Wojciech Ciuraj, Sławomir Pastuszka

Dobór ilustracji: Bożena Kubit, Przemysław Nadolski, Karolina Jakoweńko, Wojciech Ciuraj

Współpraca: Piotr Hnatyszyn, Marcin Husak, Krzysztof Krzemiński, Izabella Kühnel, Anna Kulczyk, Aleksandra Namysło, Joanna Oczko, Joanna Puchalik

Redakcja: Bożena Kubit

Opracowanie słownika: Wojciech Ciuraj