STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /SYNAGOGI NA GÓRNYM ŚLĄSKU
Synagoga w Katowicach (źródło: Biblioteka Śląska)

Synagogi na Górnym Śląsku

TERMIN 12 września - 31 grudnia 2021
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich przygotowuje katalog „Synagogi na Górnym Śląsku”.
Katalog będzie uzupełnieniem wystawy stałej „Żydzi na Górnym Śląsku”. Wystawa zrealizowana została w 2018r. jako unikatowa narracja muzealna przedstawiająca historię Żydów na Górnym Śląsku.
Częścią wystawy stałej jest nazywany roboczo przez twórców ekspozycji „kryształ synagog”. Jest to samodzielnie stojący obiekt ukazujący dzieje kilkudziesięciu synagog – żydowskich miejsc modlitwy, które w większości zniszczone zostały w listopadzie 1938 roku w ramach tzw. nocy kryształowej.
Efektowna, podświetlana forma tego obiektu wystawienniczego, nawiązująca nieco do szklanego
żyrandola, służy do prezentacji pocztówek, rysunków, map oraz dziejów górnośląskich synagog.

Katalog „Synagogi na Górnym Śląsku” poszerzy tę cześć wystawy, która sama w sobie tworzy swoistego rodzaju kolekcję materiałów ikonograficznych o synagogach. W katalogu zamieszczony zostanie pełny materiał ilustracyjny, niejednokrotnie nie publikowany wcześniej. Opracowanie obejmie wszystkie znane budowle synagogalne regionu - kilkadziesiąt obiektów w 44 miejscowościach, które w zdecydowanej większości już nie istnieją. Każdorazowo omówiona zostanie historia powstania budowli, opis architektoniczny i usytuowanie w obrębie miasta oraz inne ciekawostki związane z poszczególnymi obiektami.
Znajdą się tam także informacje do kiedy poszczególne synagogi pełniły swe funkcje oraz historie ich zniszczenia, zwłaszcza w trakcie tzw. nocy kryształowej lub na początku wojny, ewentualne dalsze losy. Ukazane będą także obecne miejsca po synagogach i formy ich upamiętnienia w postaci zdjęć współczesnych.

Opracowanie będzie pierwszą tak kompleksową publikacją dotyczącą tytułowego zagadnienia, oczekiwaną przez środowisko badaczy historii regionu, nauczycieli i pasjonatów zajmujących się tą tematyką, ale też architektów i historyków sztuki.

Opracowanie katalogowe obejmie następujące miejscowości: Biała (k. Prudnika), Bielsko (Bielsko-Biała), Bieruń, Brzezinka, Byczyna, Bytom, Chorzów, Cieszowa, Cieszyn, Dobrodzień, Gliwice, Głogówek, Głubczyce, Gorzów Śląski, Katowice, Kietrz, Kluczbork, Koźle (Kędzierzyn-Koźle), Lubliniec, Miasteczko Śląskie, Mikołów, Mysłowice, Nysa, Olesno, Opole, Pokój, Prudnik, Pszczyna, Pyskowice, Racibórz, Rybnik, Skoczów, Sośnicowice, Strzelce Opolskie, Tarnowskie Góry, Toszek, Ujazd, Ustroń, Wielowieś, Wirek (Ruda Śląska), Wodzisław Śląski, Wołczyn, Zabrze, Żory.

Autorzy publikacji: Bożena Kubit, Przemysław Nadolski, Jerzy Krzysztof Kos
Recenzje i konsultacje merytoryczne publikacji: Eleonora Bergman, Leszek Ziątkowski
Współpraca merytoryczna: Wojciech Ciuraj, Sławomir Pastuszka
Koordynacja projektu: Karolina Jakoweńko

Katalog ukarze się w grudniu 2021r. w formie publikacji papierowej oraz w wersji on-line.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

fot. miniatura: synagoga w Bytomiu (Śląska Biblioteka Cyfrowa)