STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /ŚLĄSKI ELEMENTARZ TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZY WEDŁUG JANA BUŁHAKA - WARSZTATY ON-LINE!
J. Bułhak, Wisła Dziechcinka. Wiadukt kolejowy, zdjęcie ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

J.Bułhak, Aleksandrowice,pow. bielski. Lotnisko cywilne, zdjęcie ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

J.Bułhak, Istebna Kubalonka. Zakład Leczniczo-Wychowawczy im.Marszałka Piłsudskiego w Istebnej, zdjęcie ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

J.Bułhak, Piekary Śląskie. Budynek Gimnazjum Państwowego, zdjęcie ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

J.Bułhak, Łaziska Górne. Zakłady Elektro, zdjęcie ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Śląski elementarz turystyczno-krajoznawczy według Jana Bułhaka - warsztaty on-line!

TERMIN sobota, 17 kwietnia 2021 godz. 11:00

Choć pandemia nie pozwoliła się nam długo cieszyć wystawą "Śląsk w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka" prezentowaną w Czytelni Sztuki, nie chcemy się z nią jeszcze rozstawać. W sobotę, 17 kwietnia, zapraszamy za warsztaty, podczas których - wykorzystując specjalnie przygotowaną mapę i oczywiście reprodukcje zdjęć słynnego, międzywojennego fotografia - stworzymy nasz własny elementarz turystyczno-krajoznawczy! Wstęp wolny, zajęcia realizowane na platformie ZOOM. Zapraszamy dzieci i dorosłych!

W 1936 roku Jan Bułhak (znany i doceniany już wówczas od prawie 30 lat fotograf) otrzymał prestiżowe zadanie wykonania fotograficznej serii przybliżającej ówczesne województwo śląskie. Nie było to zlecenie całkowicie obce temu artyście (miał już wtedy na swoim koncie m.in. tematyczne albumy z serii Polska w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka, składające się na geograficzny atlas widoków Polski). Bułhak wywiązał się ze swojej pracy znakomicie – zespół jego fotografii objął ówczesne terytorium Śląska w całej rozciągłości – nie tylko dobrze znane górnośląskie zagłębie przemysłowe (Śląsk Czarny), ale też tereny od Lublińca po Istebną i od Łazisk po Mysłowice (tzw. Śląsk Biały) oraz piękne krajobrazowo ziemie leżące na południu województwa, tzw. Śląsk Zielony. Podczas naszej lekcji, dzięki oryginalnym fotografiom Jana Bułhaka z okresu międzywojennego, zabierzemy odbiorców w wirtualną podróż po najciekawszych obiektach śląskiej ziemi, które prawie 100 lat temu stanowiły prawdziwą wizytówkę Śląska. W ramach warsztatu uczestnicy otrzymają specjalnie przygotowaną mapę Śląska w II RP i wizerunki poszczególnych miejsc uwzględnionych przez Bułhaka, by następnie…samodzielnie stworzyć trasę własnej wycieczki! Industrialne krajobrazy, modernistyczne gmachy, ale też… serpentynowe szosy, lotnisko szybowcowe, najnowocześniejsze w Polsce kąpielisko i… zamki – to zaledwie namiastka tego, jak prezentował się Śląsk w II RP.

Materiały do przygotowania elementarza można pobrać: TUTAJ, a wydrukowane, w wersji kolorowej i formacie A3 uczestnicy zajęć odebrać mogą od wtorku, 13 kwietnia w Willi Caro.

Wszystkie zdjęcia Jana Bułhaka pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.