STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /"SKARBY KRÓLEWSKIEJ ODLEWNI ŻELAZA" – PAMIĄTKI WPROST Z GLIWICKIEJ HISTORII

"Skarby Królewskiej Odlewni Żelaza" – pamiątki wprost z gliwickiej historii

TERMIN 03 lipca - 31 grudnia 2020
MIEJSCE Oddział Odlewnictwa Artystycznego
Królewska Odlewnia Żelaza swoją działalność rozpoczęła w Gliwicach z końcem XVIII stulecia. Związani z nią byli nie tylko świetni fachowcy, ale też utalentowani rzeźbiarze tacy jak August Kiss czy Theodor Kalide. Odlewnia szybko zasłynęła w całej Europie z galanterii żeliwnej – obok cudnej urody biżuterii – naszyjników, bransolet, diademów czy ozdobnych grzebieni,  produkowała  przyciski do papieru, igielniki, podstawki pod zegarki, kałamarze… Zgodnie z ówczesną modą powstawały też medaliony portretowe z władcami, członkami rodzin panujących czy celebrytami. Służyły one jako ozdoba wnętrz mieszkalnych – salonów albo gabinetów. Dziś żeliwne precjoza wchodzą w skład liczącej około 2 tysięcy obiektów kolekcji odlewów artystycznych Muzeum w Gliwicach, a wybrane  z nich prezentowane są w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. Teraz zabytkowe medaliony debiutują w nowej roli -  wyjątkowych pamiątek odzwierciedlających artystyczne i przemysłowe dziedzictwo Gliwic.

Repliki medalionów portretowych, wykorzystując nowej generacji gips polimerowy wykonała muzealna konserwator, Magdalena Urbaniak-Leśniak. Dzięki zastosowaniu specjalnych  barwników, a także pieczołowitemu patynowaniu, każdy z medalionów to jednorazowy, niepowtarzalny egzemplarz – można powiedzieć – małe dzieło sztuki... Medaliony z Królewskiej Odlewni to nie tylko kolejna pamiątka, ale i przedmiot, który wyrasta wprost z kulturowego dziedzictwa Gliwic i  jest świadectwem  rezultatów, jakie może dać przymierze sztuki i przemysłu w imię tego, co piękne. Cieszymy się, że teraz oprócz warsztatów edukacyjnych w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego możemy w taki sposób dzielić się skarbami Królewskiej Odlewni Żelaza  i promować niezwykłe dziedzictwo naszego miasta – mówi Ewa Chudyba z Muzeum w Gliwicach, inicjatorka i koordynator przedsięwzięcia.

Obecnie, w cenie 10 zł za sztukę zakupić można repliki medalionów przedstawiających:

-  księżniczkę pruską  Elżbietę Ludwikę, przyszłą synową królowej pruskiej Luizy (oryginał: Królewska Odlewnia żelaza w Gliwicach, ok. 1820 r.),

- Angelikę Catalani, słynną na początku XIX wieku włoską śpiewaczkę operową (oryginał: Królewska Odlewnia żelaza w Gliwicach, ok. 1820 r.),

- księżniczkę Luizę (Ludwikę), córkę królowej pruskiej Luizy (oryginał: Królewska Odlewnia żelaza w Gliwicach, ok. 1820 r.).

Repliki medalionów to przedmioty kolekcjonerskie, nie przeznaczone do zabawy.  Każdy medalion zapakowany jest w tekturowe pudełko, posiada także wytrzymałą linkę, dzięki której może zostać zawieszony.