STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /SEFER KLUB - CYKL SPOTKAŃ Z KSIĄŻKĄ
/

Sefer klub - cykl spotkań z książką

TERMIN czwartek, 25 stycznia 2024 godz. od 12:00 do 13:30
WOLNE MIEJSCA: 12
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

Sefer klub - cykl spotkań z książką  
Cykl spotkań w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich

Czwartek, 25 stycznia 2024 r., godz. 12.00-13.30


Lektura do przeczytania:
Anna Bikont Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu

Spotkanie poprowadzą Karolina Jakoweńko i Alicja Ososnińska

Odpowiadając na potrzeby naszych gości wraz z nowym rokiem rozpoczynamy nowy cykl spotkań - Sefer klub*, czyli klub książki.
Spotkania będą koncentrować się wokół literatury i nawiązywać mają do popularnych klubów dyskusyjnych wokół książek, tak licznie z powodzeniem realizowanych w wielu instytucjach. Nasz, w Domu Pamięci, będzie skupiać się na tematyce żydowskiej oraz regionalnej. Będziemy spotykać się po przeczytanej, wcześniej zaproponowanej przez organizatora spotkań lekturze, i wspólnie dyskutować.
Książki jakie bierzemy na warsztat, to przede wszystkim tak popularna dzisiaj literatura non fiction (pamiętniki, eseje, reportaże, biografie, wywiady), ale również zahaczymy o beletrystykę.
Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w naszych spotkaniach. W Sefer klubie będziemy prowadzić dyskusje o tym co przeczytaliśmy, co czujemy, dzielić się własnymi odczuciami i wiedzą. Będzie to dla nas wszystkich czas aktywny, spędzony w kameralnym i przyjaznym gronie. Cykl ma za zadanie zachęcać uczestników do czytania i poszerzenia wiedzy.

*sefer (hebr.) książka

Na spotkania obowiązują zapisy, a wymogiem uczestnictwa jest przeczytanie książki, która jest proponowana na dany miesiąc.

 

O książce Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu
(str. Wydawcy):
„Dokąd idzie, wiedziała. Ale skąd idzie – to musi dopiero wymyślić. Musi wymyślić całe swoje życie i tak, aby każdy uwierzył”. Te zdania otwierające opowiadanie Bogdana Wojdowskiego o ukrywającej się na wsi Małce, jednej z bohaterek Anny Bikont, mogłyby rozpoczynać historię pozostałych dziewczynek – Elżuni, Blimy Janki, Dorki, Ireny. Choć ich wojenne doświadczenia były podobnym koszmarem, dalsze losy potoczyły się zupełnie odmiennie: wszak z traumą każdy próbuje radzić sobie po swojemu.
Nigdy nie byłaś Żydówką to intymne reporterskie studium charakterów, życia w ukryciu, ratowania się lub bycia ratowaną. Ciężaru, który niesie się przez całe życie: bólu, tęsknoty, niemożliwości zapomnienia, ale również ukrytej siły, by stawić czoło przyszłości, nawet gdy nieustannie pada na nią długi cień Zagłady.

Anna Bikont - dziennikarka, działaczka solidarnościowa i pisarka żydowskiego pochodzenia. Córka peerelowskiej dziennikarki i publicystki, Wilhelminy Skulskiej (1918-1998). Rodowita warszawianka. Absolwentka UW (biologia i psychologia). Na początku lat 80. XX w. zaczęła publikować w prasie solidarnościowej. Jedna z nielicznych już osób związanych z "Gazetą Wyborczą" od samego powstania dziennika. Jako dziennikarka przez 3 i pół roku zbierała informacje na temat zbrodni w Jedwabnem. Efektem tego była książka "My z Jedwabnego". Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, uhonorowana Nagrodą Wielką Fundacji Kultury.

 

***KOLEJNE KSIĄŻKI:

luty: Zbigniew Rokita - Odrzania
marzec: Kalina Błażejowska - Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych
kwiecień: Włodek Goldkorn - Dziecko w śniegu

(daty podamy wkrótce)
 

 

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej