STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /PROGRAM XX GLIWICKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

Program XX Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego

TERMIN 12-18 września 2022
PROGRAM JUBILEUSZOWYCH
XX GLIWICKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO:

„Ostropa. Od podmiejskiej wsi do dzielnicy Gliwic. Ciągłość tradycji”

12-18 września 2022 r.

Patronat honorowy nad XX edycją GDDK - Prezydent Miasta Gliwice Adam Neumann

12 września, Rynek – udostępnienie wystawy planszowej pt. Ostropa. Od podmiejskiej wsi do dzielnicy Gliwic. Ciągłość tradycji

16 września - "Ostropa na przestrzeni wieków" – wykład ks. prof. Piotra Góreckiego dostępny będzie na stronie internetowej Muzeum w Gliwicach i muzealnym kanale You Tube od godzin porannych

17 i 18 września 2022 r. –  spacery i wykłady w Gliwicach-Ostropie

Sobota, 17 września 2022

Grupa I

9.55 - zbiórka przy kościele pw. św. Jerzego w Gliwicach-Ostropie, ul. Piekarska 13, 44-151 Gliwice.

10.00 – rozpoczęcie: Zbigniew Gołasz – koordynator XX edycji GDDK, Muzeum w Gliwicach.

10.15 - oprowadzanie po kościele św. Jerzego, świątyni wyróżnionej w konkursie „Zabytek zadbany” w 2019 r. za najlepiej przeprowadzoną konserwację i remont obiektu zabytkowego w Polsce. Prowadzenie: dr Antonina Żaba.

10.45 - spacer oraz oprowadzanie Ostropie i jej zabytkach. Prowadzenie: Zbigniew Gołasz.

13.00 - oprowadzanie po kościele pw. Ducha Świętego, połączone z wykładem o tradycjach górniczych i kulcie św. Barbary w Ostropie.  Prowadzenie: dr Beata Piecha-van Schagen.

14.00  - spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, laureatem Nagrody Literackiej Nike otrzymanej za powieść pt. „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, w której  szczególne miejsce zajmuje rodzinna dla autora Ostropa – kościół pw. św. Jerzego w Gliwicach-Ostropie.

14.30 – zakończenie.

Grupa II

13.50 – zbiórka przy kościele pw. św. Jerzego w Gliwicach-Ostropie, ul. Piekarska 13, 44-151 Gliwice.

14.00 - spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, laureatem Nagrody Literackiej Nike otrzymanej za powieść pt. „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, w której  szczególne miejsce zajmuje rodzinna dla autora Ostropa – kościół pw. św. Jerzego w Gliwicach-Ostropie.

14.45 – spacer oraz oprowadzanie Ostropie i jej zabytkach. Prowadzenie: Zbigniew Gołasz

15.00 - oprowadzanie po kościele pw. Ducha Świętego, połączone z wykładem o tradycjach górniczych i kulcie św. Barbary w Ostropie.  Prowadzenie: dr Beata Piecha-van Schagen

15.30  - spacer oraz oprowadzanie Ostropie i jej zabytkach. Prowadzenie: Zbigniew Gołasz

17.15 - oprowadzanie po kościele św. Jerzego, świątyni wyróżnionej w konkursie „Zabytek zadbany” w 2019 r. za najlepiej przeprowadzoną konserwację i remont obiektu zabytkowego w Polsce. Prowadzenie: dr Antonina Żaba.

18.00 – zakończenie.

Przez cały czas trwania spacerów, w sobotę 17 września br., od godz. 10.00 do 18.00 kościół pw. św. Jerzego będzie dostępny dla zwiedzających.

Niedziela, 18 września 2022 r.

Grupa I

8.55 - zbiórka przy kościele pw. św Jerzego w Ostropie, ul. Piekarska 13, 44-151 Gliwice.

09.00 – rozpoczęcie: Zbigniew Gołasz – koordynator XX edycji GDDK, Muzeum w Gliwicach.

09. 15 - Oprowadzanie po kościele św. Jerzego, świątyni wyróżnionej w konkursie „Zabytek zadbany” w 2019 r. za najlepiej przeprowadzoną konserwację i remont obiektu zabytkowego w Polsce. Prowadzenie: dr Antonina Żaba.

9. 45 - spacer oraz oprowadzanie Ostropie i jej zabytkach. Prowadzenie: Zbigniew Gołasz.

12.50  - oprowadzanie po kościele pw. Ducha Świętego, połączone z wykładem o tradycjach górniczych i kulcie św. Barbary w Ostropie. Prowadzenie: dr Beata Piecha-van Schagen.

13.20 – zakończenie.

Grupa II

13.10 - zbiórka przy kościele pw. Ducha Świętego w Ostropie, ul. Nauczycielska 1, 44-151 Gliwice.

13.15 – rozpoczęcie: Zbigniew Gołasz – koordynator XX edycji GDDK, Muzeum w Gliwicach.

13.30 - oprowadzanie po kościele pw. Ducha Świętego, połączone z wykładem o tradycjach górniczych i kulcie św. Barbary w Ostropie.  Prowadzenie: dr Beata Piecha-van Schagen.

14.00  - spacer oraz oprowadzanie Ostropie i jej zabytkach. Prowadzenie: Zbigniew Gołasz.

16.30  - oprowadzanie po kościele św. Jerzego, świątyni wyróżnionej w konkursie „Zabytek zadbany” w 2019 r. za najlepiej przeprowadzoną konserwację i remont obiektu zabytkowego w Polsce. Prowadzenie: dr Antonina Żaba.

17.00 - zakończenie.

Przez cały czas trwania spacerów, w niedzielę, 18 września br., od godz. 09.00 do 17.00 kościół pw. św. Jerzego będzie dostępny dla zwiedzających.

Uwaga! W przypadku spacerów 17 i 18 września br. w Gliwicach-Ostropie podane godziny są godzinami orientacyjnymi i mogą ulec zmianie! W oprowadzaniach i wykładach – ze względu na ograniczoną liczbę miejsce mogą wziąć udział wyłącznie zapisane osoby.

Zapisy na spacery i wykłady w Ostropie przyjmujemy od poniedziałku 12 września br.  pod nr. telefonu: 783 560 006. Decyduje kolejność zgłoszeń. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 miejsca. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w wycieczkach wyłącznie pod opieką dorosłych.

Muzeum zastrzega, że w przypadku ogłoszenia stanu epidemii uczestnicy wydarzeń w ramach XX GDDK zobowiązani będą do przestrzegania zasad sanitarnych m.in. dystansu społecznego i noszenia maseczek. Wydarzenia mogą zostać odwołane, bądź mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia dotyczące liczby uczestniczących w nich osób.

Organizator: Muzeum w Gliwicach
Partnerzy XX edycji GDDK:
Ochotnicza Straż Pożarna w Gliwicach-Ostropie
Parafia pw. Ducha Świętego w Gliwicach - Ostropie
Jan Kalnik

Pobierz program XX edycji GDDK!

TUTAJ