STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /POSZUKUJEMY! PRACOWNICY I ZABAWKI Z GLIWICKIEJ SPÓŁDZIELNI "WABIS"
*** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, Oddział Radiostacja Gliwice, ul. Tarnogórska 129, będzie udostępniony dla zwiedzających wyłącznie w piątki w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!
Gliwicka Spółdzielnia Pracy "Wabis"

Poszukujemy! Pracownicy i zabawki z gliwickiej spółdzielni "Wabis"

TERMIN 28 lipca 2022 - 28 lipca 2023
MIEJSCE Willa Caro Zamek Piastowski

W latach 40-tych powstała w Gliwicach (nieistniejąca już dziś) Spółdzielnia Pracy „Wabis”, która specjalizowała się w produkcji zabawek  - głównie metalowych, o napędzie sprężynowym i elektrycznym. Mający swoją siedzibę na ul. Pionierów, „Wabis” zatrudniał w latach 70-tych nawet około 170 osób; w przeważającej ilości były to kobiety. Jak zachwala artykuł „Nowin Gliwickich” z 1974 r., do najlepszych i najbardziej popularnych produktów spółdzielni należały m.in.: samochód elektryczny „Rekord”, pies „Azorek”, miś „Rolf”, małpka „Koko”, a także mechaniczna biedronka (jak na załączonych zdjęciach autorstwa Stanisława Jakubowskiego, pochodzących z naszych zbiorów).

Czy ktoś z Was ma na strychu zakurzonego „Rolfa” albo porzuconą lata temu mechaniczną biedronkę? Może chcielibyście dać jej drugie życie w naszym Muzeum? A może znacie kogoś, kto pracował w „Wabis-ie” i chciałby z nami porozmawiać, powspominać? Jeżeli tak, prosimy o kontakt z naszym Działem Etnografii i Antropologii Miasta – z p. Martą Paszko. Dzwońcie, piszcie lub wpadajcie w odwiedziny do Muzeum!

Fot. S. Jakubowski, ze zbiorów Muzeum w Gliwicach