STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /W KĄCIKU ZABAWEK. WYSTAWA ZABYTKÓW ZE ZBIORÓW MUZEUM W GLIWICACH
Z uwagi na przygotowania do inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, ODDZIAŁ RADIOSTACJA GLIWICE, ul. Tarnogórska 129, BĘDZIE UDOSTĘPNIONY dla zwiedzających WYŁĄCZNIE W PIĄTKI w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w SOBOTY i NIEDZIELE w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** W KAŻDĄ SOBOTĘ wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach ZWIEDZAĆ można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!
/

W kąciku zabawek. Wystawa zabytków ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

TERMIN 01 czerwca - 18 listopada 2022
MIEJSCE Zamek Piastowski
W związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka, zapraszamy na mini wystawę na Zamku Piastowskim, którą otwieramy – nie może być inaczej! – 1 czerwca. „W kąciku zabawek. Wystawa zabytków ze zbiorów Muzeum w Gliwicach” to okazja aby zobaczyć nie tylko kolekcję tytułowych zabawek, której do tej pory nie prezentowano w całości, ale również dowiedzieć się czegoś na temat życia dzieci w tradycyjnych, wiejskich społecznościach początku XX w., za pośrednictwem archiwalnych zdjęć.

Zabawki zaprezentowane na wystawie datować można od 2. poł. XIX w. do połowy XX w.; gromadzono je nie tylko w ramach dzisiejszego Muzeum, istniejącego od 1945 r., ale również w czasach niemieckiego Oberschlesisches Museum - stąd ich bardzo niejednolite pochodzenie. To z jednej strony ubrane w stroje regionalne lalki, produkowane w europejskich pracowniach czy fabrykach jako upominki, na które mogły sobie pozwolić tylko dzieci z zamożniejszych, mieszczańskich rodzin; to również dzieła rzemieślników, wykonywane często „na marginesie” ich pracy jako garncarzy czy cieślów, jak np. zabawne ruchome figurki czy szkliwiony gliniany gwizdek. Są to także drewniane bryczki czy ptaszki, które powstały w jednym z licznych ośrodków zabawkarskich (w naszym przypadku mowa głównie o najstarszym polskim ośrodku – żywieckim) i były sprzedawane na odpustach, targach czy jarmarkach. Wreszcie obejrzeć możemy te najprostsze zabawki – wykonane chałupniczo, przez rodziców czy dziadków, a może przez samo dziecko, ze znalezionych drewienek czy niepotrzebnego kawałka materiału; te właśnie były najpowszechniejsze w uboższych rodzinach wiejskich.
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej