STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /PLAKATY Z WYSTAWY „KAŻDA Z NICH JEST DZIEŁEM SZTUKI…” JUŻ W SPRZEDAŻY!
Teodor Axentowicz, Kobieta z wazonem, 1903, zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie

Teodor Axentowicz, Kobieta z wazonem, 1903, zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie

Leon Wyczółkowski, Autoportret, 1904, zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie

Leon Wyczółkowski, Autoportret, 1904, zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie

Ferdynand Ruszczyc, Kościółek na Litwie, 1903, zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie

Ferdynand Ruszczyc, Kościółek na Litwie, 1903, zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie

/

Plakaty z wystawy „Każda z nich jest dziełem sztuki…” już w sprzedaży!

TERMIN 26 września - 08 grudnia 2024
MIEJSCE Willa Caro
Młodopolska grafika pod strzechy! Plakaty z wystawy „Każda z nich jest dziełem sztuki…” już w sprzedaży! Serdecznie zachęcamy do zakupu - plakaty są dostępne w Willi Caro w cenie 10 zł w trzech wersjach, a znajdziemy na nich dzieła Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza i Ferdynanda Ruszczyca, których oryginały można zobaczyć na ekspozycji. 
 
***
O wystawie „<Każda z nich jest dziełem sztuki…>. Początki nowoczesnej grafiki polskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie": 
 
Młoda Polska powraca do Gliwic, lecz tym razem w graficznej szacie. Znów spotkamy się z najlepszymi spośród młodopolskich artystów – przede wszystkim zobaczymy prace dwóch „filarów” grafiki polskiej – Józefa Pankiewicza (1866-1940) i Leona Wyczółkowskiego (1852-1936) z jego tek „Mieszanej” (1904), „Tatry” (1906), „Litewskiej” (1907). Nie zabraknie prac Teodora Axentowicza, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Chełmońskiego, Jana Stanisławskiego, Ferdynanda Ruszczyca. Na wystawie zaprezentowane zostaną również grafiki Feliksa Jasińskiego (1862-1901) – autora bezbłędnych reprodukcji dzieł wielkich mistrzów, które są traktowane jako ich oryginalne interpretacje, entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność oraz jury prestiżowych konkursów. Jasiński, ów „genialny odtwórca”, z wielkim wyczuciem i wrażliwością potrafił wejść w istotę artystycznej osobowości mistrza, którego odtwarzał. Reprodukcja zaprowadziła go do poszukiwania własnej idei artystycznej. Ich owoce są prezentowane na wystawie: niewielkie w formacie, ale jakże odważne i nowoczesne w formie. Kolejną wielką osobowością pokazaną na wystawie będzie Feliks Jabłczyński (1865-1928) – eksperymentator w zakresie warsztatu graficznego. Z wykształcenia chemik, jest Jabłczyński twórcą nowej, unikatowej techniki – ceratorytu. Jego rzadko pokazywane, miękkie i wrażeniowe prace o tematyce architektonicznej, tworzone pod wpływem Jamesa McNeila Whistlera, będą zapewne odkryciem dla niejednego widza.
 
Nasza kilkuletnia już współpraca z Muzeum Narodowym w Krakowie po raz kolejny odsłoni przed gliwicką publicznością niezwykle bogaty i inspirujący krajobraz wizualny sztuki polskiej za co jestem wdzięczny zarówno kuratorkom jak i Dyrekcji tej wiodącej w kraju instytucji mającej w swej pieczy prawdziwe skarby naszej kultury” - mówi Grzegorz Krawczyk, kierownik ds. programowych Muzeum w Gliwicach.
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej