STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /"PEŁNO ICH NIGDZIE" – NAJCIEKAWSZE MURALE O POLSKICH ŻYDACH
/

"Pełno ich nigdzie" – najciekawsze murale o polskich Żydach

TERMIN 14 lipca - 09 sierpnia 2023 godz. od 10:00 do 16:00
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich


"Pełno ich nigdzie" – najciekawsze murale o polskich Żydach

14 lipca - 9 sierpnia 2023

Wystawa plenerowa w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich
(znajduje się z tyłu budynku, od strony cmentarza)

Oprowadzania po wystawie plenerowej 27 lipca oraz 3 sierpnia 2023 godz. 14.00

 

Podróżująca wystawa plenerowa "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej" znów wyrusza w trasę.
W najbliższych tygodniach zostanie zaprezentowana w Gliwicach, Opolu, Wrocławiu oraz Częstochowie. Za pomocą ponad 30 murali z różnych miejsc Polski opowiadamy o wybranych wątkach historii polskich Żydów.


Plenerowa wystawa "Pełno ich nigdzie" jest dostępna dla wszystkich. Za pomocą murali w nowatorski sposób prezentuje wybrane tematy z historii polskich Żydów, przybliża polsko-żydowskie relacje oraz formy przywracania pamięci o dawnych sąsiadach przez miejskich aktywistów i lokalne stowarzyszenia.

W kilkunastu sekcjach tematycznych odbiorcy dowiedzą się m.in. o wkładzie polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, życiu żydowskim w Polsce na przestrzeni wieków, a także polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Na wystawie poruszane są także trudne rozdziały w polsko-żydowskiej historii, m.in. Zagłada oraz zapoczątkowana przez władze komunistyczne kampania antysemicka w Marcu 1968 roku.

Ekspozycjom w poszczególnych miastach towarzyszyć będzie program działań edukacyjnych i kulturalnych, stworzony we współpracy z lokalnymi partnerami:


Wystawa "Pełno ich nigdzie" powstała w 2017 roku we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. W 2019 roku była prezentowana podczas Festiwalu Tolerancji w Zagrzebiu. 

W latach 2021-2022 wystawę po raz pierwszy można było oglądać w jedenastu miastach Polski: Lublinie, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Rzeszowie, Białymstoku, Ełku, Olsztynie, Gdyni, Bydgoszczy oraz Toruniu.

Wystawa jest dostępna w języku polskim oraz angielskim.

Kolejne miejsce:

Opole, 11 sierpnia-6 września, Ogród Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, ul. Piastowska 18-19-20
Wrocław, 8 września-4 października, Rynek Wrocławski
Częstochowa, 6 października-2 listopada, plac dra Władysława Biegańskiego


Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej