STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /OZDABIAMY… PODŁAŹNICZKĘ! WARSZTATY PRZED BOŻYM NARODZENIEM
Tradycyjna podłaźniczka lachowska w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu, źródło: Wikimedia Commons

Podłaźniczka wykonana podczas Nocy Muzeów w Muzeum Etnograficznym w Zagrzebiu, źrodło: Wikimedia commons

Ozdabiamy… podłaźniczkę! Warsztaty przed Bożym Narodzeniem

TERMIN sobota, 4 grudnia 2021
Godz. 11.00 i 14.00
Zanim w okresie bożonarodzeniowym w domach pojawiła się choinka, tradycyjną ozdobą była… podłaźniczka! Wieszano ją pod sufitem w czasie świątecznym - obyczaj ten znany był jeszcze na wsiach w latach 20. XX w., szczególnie w Polsce południowej: na Śląsku, Podhalu, Pogórzu, ziemi sądeckiej i krakowskiej. Podłaźniczki zdobione były jabłkami, orzechami, ciasteczkami, kolorową bibułą, słomianymi gwiazdkami, wstążkami, a przede wszystkim „światami”, jak nazywano kolorowe krążki opłatków. Podczas naszego spotkania z twórczynią ludową z Beskidu Sądeckiego, Stanisławą Majdą, dowiemy się jak zrobić ten ważny niegdyś element świątecznego wystroju, a przede wszystkim wykonamy unikatowe ozdoby, które na nim będą mogły się znaleźć.