STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /NIE TYLKO AXENTOWICZ, CZYLI O ORMIANACH W SZTUCE POLSKIEJ OD XVI DO XX WIEKU
/

Nie tylko Axentowicz, czyli o Ormianach w sztuce polskiej od XVI do XX wieku

TERMIN piątek, 7 czerwca 2019 godz. 17:00
MIEJSCE Willa Caro
Ormianie zamieszkują ziemie polskie od siedmiu stuleci. Ich obecność po raz pierwszy usankcjonował prawnie Kazimierz Wielki, który w XIV wieku zatwierdził odrębność religijną i sądowniczą Ormian lwowskich. Od tego momentu kultury polska i ormiańska zaczęły się przenikać. Ich wzajemny wpływ był widoczny w sztuce, nauce i życiu codziennym. Dzięki kupcom ormiańskim do Polski napływały towary z dalekiego Wschodu. Szlakiem tym podążali również wybitni intelektualiści, a kultura Ormian stawała się inspiracją dla wielu artystów. O tym, jak wielu twórców sięgało po ormiańskie wzorce, opowie podczas wykładu Nie tylko Axentowicz, czyli o Ormianach w sztuce polskiej od XVI do XX wieku prof. Andrzej Zięba z Uniwersytetu Jagiellońskiego –  współautor książki Ormiańska Polska. Zapraszamy już 7 czerwca 2019 roku o godz. 17.00 do Willi Caro.
 
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” oraz akcji #lekcjahistorii.
 
„Ormianie to orient pod lwowskim niebem, ich kolonia ściśnięta około katedry to kawałeczek Azji, rzucony na ruską ziemię, ale tylko pod dekoracyjnym względem, bo w tej gromadzie »Persów«, jak ich długo nazywano, ogorzałej, czarnowłosej, o krzywych szablach i krzywych nosach, mówiących językiem wschodnim – »po tatarsku« [...], stojącej jedną nogą w Azji, drugą w Polsce, w ciągłym ruchu perpendykułu między Angurią a Lwowem, między Tokatem a Kamieńcem, między Wanem a Jazłowcem – w tej małej gminie, podobnej przez długi czas do odpoczywającej we Lwowie karawany, są już wszystkie podstawy chrześcijańskiego społeczeństwa, cywilizacji i prawa”.
Władysław Łoziński, Patrycjat i mieszczaństwo lwowskie w XVI i XVII wieku
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej