lekcjahistorii

TERMIN 14 maja - 07 czerwca 2019

Od niedawna na naszym profilu facebookowym pojawiają się teksty przybliżające różne wydarzenia historyczne i związane z nim postaci – ważne dla naszych dziejów i narodowej tożsamości. #lekcjahistorii to nasz nowy projekt, skierowany do młodzieży szkolnej i dorosłych, szczególnie do osób, które na co dzień nie mają czasu, by uczestniczyć w wielogodzinnych spotkaniach naukowych bądź regularnie sięgać po lekturę, zależy im jednak, by pogłębiać wiedzę historyczną. Nie ograniczamy się tylko do otagowanych tekstów w przestrzeni wirtualnej. W maju i czerwcu 2019 roku wybrane tematy #lekcjahistorii pojawią się w przestrzeni muzealnej. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!!!

#lekcjahistorii z Muzeum w Gliwicach: Ormianie

24 kwietnia 2019 roku w ramach #lekcjahistorii przypominaliśmy o 104 rocznicy ludobójstwa dokonanego na ludności ormiańskiej. Wydarzenia te będą pretekstem do poznania kultury i historii tego narodu, także w kontekście polskim.

• 7 czerwca 2019 roku o godz. 17.00 w Willi Caro prof. Andrzej Zięba z Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie gościem spotkania „Nie tylko Axentowicz, czyli o Ormianach w sztuce polskiej od XVI do XX wieku”, które towarzyszy wystawie „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
  • Od 14 maja 2019 roku w ramach zajęć edukacyjnych dedykowanych młodzieży (klasy VI–VII SP i szkoły średnie) poznamy dzieje Ormian, najstarszego chrześcijańskiego narodu na świecie. Podczas zajęć „Od Araratu po Kłodnicę. O Armenii i mniejszości ormiańskiej w Gliwicach” nauczymy się odczytywać chaczkary i odkryjemy biografie najważniejszych przedstawicieli narodu ormiańskiego. Dowiemy się również, w jakich okolicznościach Ormianie znaleźli się w Gliwicach i poszukamy śladów ich obecności w naszym mieście. Zastanowimy się także, jak wygląda współczesne życie tej społeczności, w czym pomoże nam ormiańska prasa. Zapisy grup pod numerem telefonu 783 560 006. Rezerwacja jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00–16.00.

od 14 maja do 14 czerwca 2019, Willa Caro, godz. 17.00
Od Araratu po Kłodnicę. O Armenii i mniejszości ormiańskiej w Gliwicach
Projekt edukacyjny dedykowany młodzieży (klasy VI–VII SP i szkoły średnie).
Zapisy grup pod numerem telefonu 783 560 006. Rezerwacja jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00–16.00. Organizator: Muzeum w Gliwicach. Organizator: Muzeum w Gliwicach

7 czerwca 2019, Willa Caro, godz. 17.00
Nie tylko Axentowicz, czyli o Ormianach w sztuce polskiej od XVI do XX wieku
Wykład: prof. Andrzej Zięba (Uniwersytet Jagielloński)