STRONA GŁÓWNA / KALENDARZ WYDARZEŃ /NEKROPOLIA A TOŻSAMOŚĆ MIASTA. HISTORYCZNE SPACERY Z PRZEWODNIKIEM PO CMENTARZACH ŻYDOWSKICH
Szanowni Państwo, informujemy, że od 6 do 8 sierpnia Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej będzie nieczynne - w tych dniach zapraszamy do Centrum Informacji Turystycznej w Radiostacji Gliwice.*** 9 sierpnia wstęp do Radiostacji Gliwice będzie bezpłatny. W tym dniu z przyczyn technicznych w Radiostacji nie będzie można dokonać zakupu wydawnictw i pamiątek - zapraszamy w tym celu do innych oddziałów Muzeum w Gliwicach.*** 12 sierpnia wystawa "Oazy wolności" w Ruinach Teatru Victoria będzie dostępna dla zwiedzających do godz. 16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30). Za utrudnienia przepraszamy. *** Uwaga! W sobotę, 15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będące również Świętem Wojska Polskiego wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach będą nieczynne. 15 sierpnia również Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej oraz Centrum Informacji Turystycznej będą nieczynne. *** Dodatkowo, w niedzielę, 16 sierpnia niedostępny dla zwiedzających będzie Oddział Odlewnictwa Artystycznego. *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania Muzeum w czasie obowiązywania stanu epidemii. Dziękujemy!

Nekropolia a tożsamość miasta. Historyczne spacery z przewodnikiem po cmentarzach żydowskich

TERMIN niedziela, 18 sierpnia 2019 godz. 13:00
godz. 13.00 – cmentarz przy ul. Na Piasku
godz. 13.00 – cmentarz przy ul. ks. Józefa Poniatowskiego
Muzeum w Gliwicach - Dom Pamięci Żydów Górnośląskich oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach zapraszają na dwa, odbywające się równolegle, spacery historyczne po gliwickich nekropoliach żydowskich: starym cmentarzu przy ul. Na Piasku oraz nowym przy ul. ks. Józefa Poniatowskiego. Przewodnicy uchylą rąbka tajemnicy, kiedy zostały założone cmentarze żydowskie w Gliwicach, kto odpowiadał za ich powstanie oraz co oznaczają inskrypcje w języku hebrajskim i symbole na macewach. Dowiemy się, które wybitne postacie życia gospodarczego, kulturalnego, społecznego bądź religijnego spoczywają na gliwickich cmentarzach. Te swoiste tajemnicze ogrody pamięci odsłonią przed zwiedzającymi fragment historycznej tożsamości Gliwic oraz regionu.