STRONA GŁÓWNA / WYSTAWY /UTRACONY ŚWIAT. ŚLADAMI ŻYDÓW Z GÓRNEGO ŚLĄSKA
Szanowni Państwo, informujemy, że od 6 do 8 sierpnia Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej będzie nieczynne - w tych dniach zapraszamy do Centrum Informacji Turystycznej w Radiostacji Gliwice.*** 9 sierpnia wstęp do Radiostacji Gliwice będzie bezpłatny. W tym dniu z przyczyn technicznych w Radiostacji nie będzie można dokonać zakupu wydawnictw i pamiątek - zapraszamy w tym celu do innych oddziałów Muzeum w Gliwicach.*** 12 sierpnia wystawa "Oazy wolności" w Ruinach Teatru Victoria będzie dostępna dla zwiedzających do godz. 16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30). Za utrudnienia przepraszamy. *** Uwaga! W sobotę, 15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będące również Świętem Wojska Polskiego wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach będą nieczynne. 15 sierpnia również Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej oraz Centrum Informacji Turystycznej będą nieczynne. *** Dodatkowo, w niedzielę, 16 sierpnia niedostępny dla zwiedzających będzie Oddział Odlewnictwa Artystycznego. *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania Muzeum w czasie obowiązywania stanu epidemii. Dziękujemy!

Utracony świat. Śladami Żydów z Górnego Śląska
Wystawa fotografii Pawła Pomykalskiego

TERMIN 18 maja - 28 grudnia 2019
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
Po pięknym i bogatym świecie kultury żydowskiej pozostało tak niewiele, zaledwie drobne ślady. Tego świata nie potrafimy już odtworzyć i właściwie niewiele możemy zrobić. Poza pielęgnowaniem pamięci. Dbaniem o to, co przetrwało, i upamiętnianiem tego, co zniknęło.

Zaprezentowane fotografie powstały w ramach przewodnika turystycznego  „Śladami Żydów z Górnego Śląska” – najnowszej publikacji Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. Paweł i Beata Pomykalscy ruszyli w trasę przez ponad czterdzieści miejscowości i zebrali, w formie przewodnika, fragmenty utraconej kultury żydowskiej.