STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /NARESZCIE! „GLIWICE. BIOGRAFIA MIASTA” ZNÓW DO KUPIENIA!
Szanowni Państwo - od 4 maja wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach są już dostępne dla zwiedzających - choć w reżymie sanitarnym, ale to zawsze coś. Jesteśmy z Państwem także ON-LINE - zapraszamy do udziału w wykładach, warsztatach i lekcjach w Internecie!
Autor Boguław Tracz, podczas promocji publikacji, fot. arch. Muzeum w Gliwicach

Autor Boguław Tracz, podczas promocji publikacji, fot. arch. Muzeum w Gliwicach

/

Nareszcie! „Gliwice. Biografia miasta” znów do kupienia!

TERMIN wtorek, 15 grudnia 2020
Długo oczekiwane, kolejne wznowienie bestsellerowej publikacji autorstwa Bogusława Tracza, od 15 grudnia dostępne będzie w sprzedaży. „Gliwice. Biografia miasta”  - sprzedana w  setkach egzemplarzy i nagrodzona  przez  Marszałka Województwa Śląskiego jest drugą, po „Dziejach Miasta Gliwice” Benno Nietschego historyczną monografią naszego miasta wydaną w ostatnich kilku latach przez Muzeum w Gliwicach. „Zainteresowanie książką Bogusława Tracza z pewnością przerosło nasze oczekiwania. Już w dniu premiery stała się bestsellerem. Jako wydawcę cieszy mnie, że dla tak wielu osób historia Gliwic jest ważna i że chcą ją poznawać, sięgając po wartościowe monografie. To książka, która spełniła moje marzenia również jako czytelnika. Chciałem, by opowieść o dziejach naszego miasta była pasjonująca, opatrzona merytorycznym, ale nienudzącym komentarzem. By brzmiała tak, jak powinna opowieść o naszym domu. Z tą myślą oddajemy ponownie do rąk czytelników biografię Gliwic” – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk. Książkę zakupić będzie przez stronę internetową Muzeum oraz w księgarni Kawka w Gliwicach, pięknie zapakować i włożyć pod jeszcze piękniejszą choinkę.  
 
„Nie było moją ambicją wyczerpanie wszystkich wątków z dziejów miasta. To zresztą niemożliwe. Nawet gdyby książka rozrosła się do rozmiarów kilkutomowej sagi, nie sposób byłoby zawrzeć w niej ogółu wydarzeń i ich bohaterów z długiej, kilkuwiekowej historii Gliwic. Kierując się rozsądkiem oraz biorąc pod uwagę wymogi wydawcy, a przede wszystkim mając na względzie cierpliwość potencjalnego czytelnika, dokonałem autorskiego doboru tych elementów przeszłości, które moim zdaniem najbardziej zaważyły na losach miasta i jego mieszkańców. […] Nie polegałem jednak wyłącznie na własnych przemyśleniach, lecz pracując nad tekstem, brałem pod uwagę ustalenia i wnioski innych badaczy. Czternaście  rozdziałów, które składają się na książkę, są autorską próbą spojrzenia na historię miasta od pradziejów aż po początek XXI w. Odszedłem od zasady równoważności tekstu, stąd też okresom bliższym współczesności poświęcam więcej miejsca niż epokom wcześniejszym […] Tu i ówdzie kieruję jedynie na krótko uwagę czytelnika na niektóre wydarzenia i postacie, które wedle arbitralnego doboru oświetlam mocniej, jako ważne w dziejach miasta i mające wpływ na mieszkańców w dłuższej perspektywie czasowej. Przybliżam również te fakty i miejsca, które już są lub powinny się stać swoistymi »węzłami pamięci«, na podstawie których wciąż na nowo konstruowana jest i przekształcana zbiorowa pamięć współczesnych mieszkańców Gliwic” – pisze we wstępie do książki Bogusław Tracz.
 
Książka Gliwice. Biografia miasta, wydana przez Muzeum w Gliwicach, to autorskie spojrzenie współczesnego historyka, gliwiczanina Bogusława Tracza. Przygotowane z wielką starannością wydawnictwo można będzie ponownie zakupić od 15 grudnia 2020 roku w muzealnej Naszej księgarni – TUTAJ oraz w księgarni Kawka w Gliwicach, ul. Jana Siemińskiego 11, w cenie 35,00 zł.  
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej