Kino Hasiora

TERMIN sobota, 7 września 2019 godz. 16:00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Hasior” połączone z pokazem slajdów Władysława Hasiora
Zakopiańska pracownia Władysława Hasiora przyciągała widzów spragnionych konfrontacji ze sztuką artysty. Czekały na nich asamblaże, sztandary, rzeźby i książki wystaw, w których dzielili się swoimi przemyśleniami, kontrowersjami, zachwytem i oburzeniem twórczością Hasiora. On sam często podsłuchiwał i podglądał zwiedzających, chcąc poznać ich opinie i reakcje. Okazją do tego, a także do dyskusji z artystą, stawały się również pokazy slajdów w zakopiańskiej pracowni Hasiora, nazywane przez niego Kinem. Ilustracją spotkań były zdjęcia wybrane przez artystę z jego kolekcji 20 tysięcy „notatek fotograficznych”. Ujęte w cykle, wizualne zapiski Hasiora są nieraz ironicznym, budzącym emocje świadectwem życia w ówczesnej Polsce. Nieprzypadkowo po zakończeniu pokazów Kina artysta zagadywał widzów: „Kto ma ochotę się ze mną posprzeczać?”.

W sobotę, 7 września 2019 r., o godzinie 16.00 zapraszamy do Willi Caro na seans Kina Hasiora. Kuratorka Julita Dembowska przygotowała dla Państwa wybór slajdów, które Władysław Hasior pokazywał w ramach seansów w swojej pracowni. Projekcję poprzedzi oprowadzanie po gliwickiej wystawie „Hasior”, przygotowanej ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra T. Chałubińskiego w Zakopanem. Podczas spotkania nie zabraknie okazji do dyskusji o twórczości Hasiora, jej kontekstach i znaczeniu dla współczesności.