STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /JESZCZE JEDNA OPOWIEŚĆ. ŚWIAT TRADYCYJNEJ WYCINANKI ŻYDOWSKIEJ Z NOWEJ PERSPEKTYWY
/

Jeszcze jedna opowieść. Świat tradycyjnej wycinanki żydowskiej z nowej perspektywy

TERMIN 17 września 2022 - 30 grudnia 2023 godz. od 12:00 do 15:45
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

Jeszcze jedna opowieść.

Świat tradycyjnej wycinanki żydowskiej z nowej perspektywy

Agata Szepe

wystawą przedłużona


Zapraszamy na wystawę „Jeszcze jedna opowieść” Agaty Szepe.
Wystawa prezentuje ręcznie robione wycinanki inspirowane stylem, popularnymi tematami i symboliką tradycyjnej wycinanki żydowskiej, przekraczając równocześnie charakterystyczne dla niej treści i formy. Typowy dla stylu wycinanki żydowskiej horror vacui, czyli tendencja do wypełnienia przestrzeni kompozycji skomplikowanymi ornamentami i figurami „do granic możliwości kartki”, została połączona z eksperymentalnymi, wielowymiarowymi perspektywami, a tematy biblijne i tradycyjne oraz sentencje hebrajskie przeplatają się ze skojarzeniami spoza żydowskiego uniwersum.
 
Agata Szepe jest doktorantką na Wydziale Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz przewodnikiem turystycznym. Oprowadza przede wszystkim w języku hebrajskim. Jej pasją jest wycinanie papieru inspirowane tradycyjną wycinanką żydowską, pismem hebrajskim i sztuką współczesną. Jej wycinanki były wystawiane m.in. w Muzeum POLIN w Warszawie, Rabbinatsmuseum Braunsbach w Niemczech, oraz w ramach Dni Kultury Żydowskiej w Kłajpedzie (Litwa). Zostały również wykorzystywane jako ilustracja artykułów w magazynie „The New Republic”.
 
Wystawa prezentowana będzie do końca roku 2022 w sali edukacyjnej.

 

Wycinanka

Warsztaty dla dzieci i dorosłych

Prowadząca: Agata Szepe
17 września (sobota) godz. 12.00
Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich – dzieci i dorosłych
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl
 
Tradycyjna wycinanka żydowska była popularną sztuką ludową wśród Żydów aszkenazyjskich na terenach przedwojennej Europy Środkowej i Wschodniej. Praktykowana równolegle z tradycyjnymi polskimi wycinankami ludowymi, już na początku XX wieku wzbudziła zainteresowanie etnografów, m.in. polsko-żydowskiej badaczki Reginy Liliental. Sztuka została niemal całkowicie unicestwiona w czasie II wojny światowej. Utracony świat wycinanki żydowskiej został po wojnie zrekonstruowany wysiłkiem współczesnych artystów, głównie w Izraelu i Polsce.
Na warsztatach w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich uczestnicy poznają historię wycinanki żydowskiej, jej symbolikę oraz związki z kulturą i religią żydowską. Stworzą też własne wycinanki, inspirowane tradycyjną sztuką.
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej