STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /FERIE W MUZEUM 2020
*** Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, Oddział Radiostacja Gliwice, ul. Tarnogórska 129, będzie udostępniony dla zwiedzających wyłącznie w piątki w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!
Kanał Kłodnicki, 1957 (?), fot. Józef Wolański (?), zbiory Muzeum w Gliwicach

Kanał Kłodnicki, 1957 (?), fot. Józef Wolański (?), zbiory Muzeum w Gliwicach

/

Ferie w Muzeum 2020

TERMIN 14-24 stycznia 2020
MIEJSCE Willa Caro Zamek Piastowski Oddział Odlewnictwa Artystycznego Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

W styczniu 2020 roku nasze województwo jako pierwsze złapie oddech od szkolnych obowiązków. Dla tych, którzy mimo bliskości pięknych Beskidów i możliwości narciarskich, jakie oferują, postanowią pozostać w mieście, Muzeum w Gliwicach przygotowało program zajęć na ferie zimowe dla grup. A będzie w czym wybierać, ponieważ tematyka planowanych warsztatów jest iście różnorodna, a zarazem powiązana z wystawami, które będą towarzyszyły naszym lekcjom muzealnym.

Willa Caro, Zamek Piastowski, Oddział Odlewnictwa Artystycznego

Termin: 14–24 stycznia 2020
Koszt udziału w zajęciach wynosi złotówkę od grupy. Maksymalna liczba uczestników zajęć to 30 osób. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o uprzednią rezerwację pod numerem telefonu: 783 560 006, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–16.00. Serdecznie zapraszamy!

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

14–17 stycznia 2020
godz. od 10.30 do 12.00 – dzieci w wieku szkolnym (7–13 lat)
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl lub 605 362 594.

 

Ferie w Willi Caro pod znakiem biżuterii

„Prehistoryczni jubilerzy” – czy wiecie, że na obszarze ziemi gliwickiej odkryto liczne przedmioty użytku codziennego pochodzące jeszcze z epoki brązu? Mogłoby się wydawać, że znaleziska te, należące do ludzi, którzy wytworzyli swoją własną kulturę tysiące lat temu, są skromne i dla współczesnych nic nie znaczące. Otóż nic bardziej mylnego! O potrzebach nie tylko czysto praktycznych, ale również tych duchowych, estetycznych świadczą odkrycia biżuterii, którą wytworzyli i z upodobaniem nosili nasi przodkowie. Na zajęciach poznamy historię kultury łużyckiej, liczne odkrycia, których archeolodzy dokonali na stanowisku archeologicznym w Świbiu, niedaleko Gliwic. Pomoże nam wizyta na wystawie poświęconej właśnie tym wykopaliskom. W części warsztatowej wykonamy z tkaniny i różnych ozdób opaskę na głowę, która była szczególnie chętnie noszona przez prehistorycznych mieszkańców naszego terenu.

„Z czego można zrobić biżuterię?” – jeżeli prehistoria to dla was zbyt odległe dzieje – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby poznać współczesne metody rękodzieła artystycznego! Zapraszamy grupy zorganizowane na zajęcia poświęcone dwudziestowiecznym, powojennym potrzebom  estetycznym – a jeśli już o tym mowa, to nasuwa nam się tylko jedno słowo: ORNO. Ta Warszawska Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Artystycznego powstała w 1949 roku, a początkowym jej celem było wytwarzanie ozdób, z czasem jednak coraz bardziej poszerzano zakres usług. Co jeszcze wytwarzano i jaki był efekt końcowy – to wszystko oczywiście będzie można zobaczyć na wystawie czasowej, na której znajdują się przepiękne wyroby warszawskiej spółdzielni ORNO. W części warsztatowej, zainspirowani wystawą, sami zabawimy się w artystycznych rzemieślników i wypieczemy z modeliny paciorki, a także inne ozdoby, które tylko chcielibyśmy nosić.

Ferie w Zamku Piastowskim pod znakiem zimowych tradycji na Śląsku

„Niedźwiedzie przysługi. Co niedźwiedzie robią w tradycjach śląskich (i nie tylko)” – okres karnawału (mięsopustu) na Śląsku to nie tylko czas zabaw i pieśni. Łączy się z nim także przedziwna tradycja „wodzenia niedźwiedzia”. Brzmi tajemniczo? I bardzo dobrze! Głodnych wiedzy i ciekawych naszych regionalnych zwyczajów karnawałowych zapraszamy do Zamku Piastowskiego, w którym poznamy śląskie zwyczaje zimowe. Odwiedzimy także najprawdziwszego drewnianego niedźwiedzia na naszej wystawie etnograficznej. Ciekawe, czy ktoś z was zgadnie, jaką funkcję pełnił w przeszłości. Nie zabraknie również części warsztatowej, w której motywem przewodnim będą oczywiście misie!

Ferie w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, czyli odkrywam, zdobię i dekoruję

,,Romantyczna czy patriotyczna?” – biżuteria, bo o niej mowa, towarzyszy człowiekowi od stuleci. Zmieniały się epoki, a wraz z nimi style i gusta, ale nie upodobanie do ozdabiania własnego ciała. Poprzez rodzaj i sposób noszenia biżuterii określano swój status społeczny, deklarowano uczucia, demonstrowano radość, bogactwo, smutek, żałobę, a nawet narodowość! Podczas zajęć dowiemy się czym jest biżuteria, do czego służyła kiedyś i do czego służy dziś oraz co stanowi o wyjątkowości biżuterii żeliwnej, związanej z działalnością gliwickiej huty. Biżuteria może być platynowa, srebrna, złota, żeliwna, z koralików, z kości, z pereł, z bursztynu… ale również w wersji eko – z kartonu! W części warsztatowej zajęć każdy z uczestników wykona pierścień lub naszyjnik – dla siebie lub na prezent dla kogoś bliskiego. Małe dzieła jubilerskie powstaną w oparciu o tekturę falistą, kolorowe sutasze oraz drobne elementy dekoracyjne.

„Rzecz o lwach gliwickich” – majestatycznych pomnikach, wyrazach hołdu dla bohaterstwa i poświęcenia żołnierzy, poległych na polach bitew. Któż z nas nie widział lub chociaż nie słyszał o lwie umierającym, lwie czuwającym, lwie śpiącym czy lwach leżących? Rzeźby tych królewskich zwierząt, symboli mądrości, siły i męstwa, na stałe wpisały się w historię i architekturę Gliwic. Ale… kiedy i gdzie zostały odlane? Jakie skrywają tajemnice? Gdzie jeszcze można je zobaczyć? Tego wszystkiego, i o wiele więcej, dowiemy się podczas lekcji muzealnej. W części warsztatowej, uczestnicy pokolorują i ozdobią wizerunek lwa. Dla podkreślenia majestatu naszego bohatera, do wykonania pracy, użyjemy przygotowanych w trakcie zajęć farb rosnących, które po nałożeniu na papier powędrują wprost do piekarnika.

Ferie w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich z Bajtel klubem

,,Bajtel klub na ferie: Zimowa podróż z książką”
Propozycja dla wszystkich dzieci, które chcą odpocząć od telewizji czy tabletów i zagłębić się w świat opowiadań i baśni. Książki doskonale zachęcą do poszerzenia wiedzy o świecie, pobudzi wyobraźnię, zainspiruje do działań manualnych. Dzieci, które spędzają czas z książkami rozwijają swoją inteligencję emocjonalną, wzbogacają zasób słów, polepszają koncentrację. Podczas zimowych warsztatów poznamy nie tylko pisarzy pochodzenia żydowskiego, ale także bajki, zapewne mniej znane, a oprócz słuchania będziemy również działać twórczo. Zainspirowani historiami, spędzimy czas na różnych działaniach artystycznych i plastycznych.
Prowadzenie: Julia Krzyśków

14–17 stycznia 2020
godz. od 10.30 do 12.00 – dzieci w wieku szkolnym (7–13 lat)
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl lub 605 362 594.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej