STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /DZIEŃ (I PRAWIE MIESIĄC) DZIECKA Z MUZEUM! WŚRÓD ZABAWEK, ISTOT MAGICZNYCH I LWÓW
/

Dzień (i prawie miesiąc) Dziecka z Muzeum! Wśród zabawek, istot magicznych i lwów

TERMIN 01-24 czerwca 2022
MIEJSCE Willa Caro Zamek Piastowski Oddział Odlewnictwa Artystycznego
Choć z najmłodszymi w Oddziałach Muzeum w Gliwicach widujemy się niemal codziennie, to nie możemy pominąć szczególnej okazji do spotkania – ich oficjalnego święta, czyli… Dnia Dziecka (oficjalnego, bo przecież ten dzień świętować powinniśmy przez cały rok)! Z tej okazji serdecznie zapraszamy grupy szkolne i przedszkolne na zajęcia, które odbędą się w Zamku Piastowskim, w Willi Caro oraz w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. Właśnie od 1 czerwca w Zamku Piastowskim udostępniamy nową mini-wystawę „W kąciku zabawek. Wystawa zabytków ze zbiorów Muzeum w Gliwicach”. Otwarcie takiej ekspozycji nie może odbyć się bez udziału najmłodszych odbiorców! Będzie to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć nie tylko kolekcję zabawek (datowanych od poł. XIX w. do poł XX .w.), którą po raz pierwszy zaprezentujemy w całości, ale by poznać życie dzieci w tradycyjnych, wiejskich społecznościach początku XX w., dzięki archiwalnym zdjęciom, które również zostaną zaprezentowane. Zresztą na pierwszym czerwca się nie skończy! My świętować Dzień Dziecka zamierzamy aż do 24 dnia miesiąca!
 
W Zamku Piastowskim zwiedzanie wystawy „W kąciku zabawek…” połączone zostanie z  warsztatami, podczas których – czerpiąc z wierzeń ludowych i mitologii słowińskiej –  opowiemy o duchach, strachach i wszelkiego rodzaju nadprzyrodzonych stworzeniach, które spotkać można o różnych porach dnia i nocy. Wykonamy też specjalne czasomierze z ich wizerunkami. Bebok, chabernica, klykanica czy bandurki – na pewno były znane dzieciom, które bawiły się zabawkami prezentowanymi na wystawie. Teraz także nasi współcześni najmłodsi będą je mogli poznać. Uczestnicy zajęć otrzymają specjalny przewodnik: „Istoty magiczne na każdą porę dnia i nocy”, opracowany przez Martę Paszko, etnografkę Muzeum w Gliwicach. Znajdziemy w nim nie tylko charakterystyki, ale też poruszające wyobraźnię ilustracje autorstwa Marty Keler.
 
Grupy przedszkolne i szkolne zaprosimy także do Willi Caro, gdzie wciąż trwa olśniewająca wystawa „Oblicza czasu. Zegary z kolekcji Muzeum w Gliwicach i Muzeów Narodowych w Krakowie i we Wrocławiu”. Podczas jej zwiedzania dzieci i młodzież dowiedzą się między innymi, dlaczego starożytni wyobrażali sobie czas pod postacią węża Uroborosa, który zjada własny ogon, a także jak mierzono czas, zanim wynaleziony został zegar mechaniczny, co nastąpiło dopiero w XII wieku. Zastanowimy się również, dlaczego czas upływa, a nie „się przesypuje”. Na wystawie poszukamy też greckich bogów, których wizerunki zdobią zabytkowe czasomierze, a tuż przy wielkiej wskazówce, pochodzącej z zegara wieżowego, opowiemy mroczną legendę związaną z najstarszym w Europie zegarem astronomicznym - praskim Orlojem. Historia ta pozwoli nam się przekonać, że w dawanych czasach zawód zegarmistrza był zawodem wysokiego ryzyka. W trakcie zwiedzania posłuchamy też brzmienia zgromadzonych na wystawie „Oblicza czasu…” zegarów. Na koniec najmłodsi otrzymają kolorowanki wykonane w oparciu o starodruki – horologia i traktaty astronomiczne, pochodzące z Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Z kolei starsi będą mogli zabrać ze sobą fragmenty z dzieł literackich i filozoficznych poświęcone tematyce czasu. Oprócz

1) warsztatowego oprowadzania „Jaki kształt ma czas?” po wystawie „Oblicza czasu…”, dla uczestników w każdym wieku,

zajęcia na które można się zapisać, to:

2) „Nie tylko o północy. Istoty magiczne na każdą porę dnia i nocy” (Willa Caro) – warsztaty połączone z wizytą na wystawie „Oblicza czasu…” - zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, treść modyfikowana w zależności od wieku uczestników.

 3) Gdy „wszystko płynie” i „nic dwa razy się nie zdarza” – o pojęciu czasu w literaturze i sztukach plastycznych na przestrzeni wieków – zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy „Oblicza czasu…”. Zajęcia dla uczniów klas 7-8 SP i uczniów szkół ponadpodstawowych.
 
 
W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego rozpoczynamy natomiast akcję edukacyjną: „Wśród lwów – gliwickich i zodiakalnych”, która trwać będzie do 24 czerwca. W jej trakcie odkryjemy tajemnice znaków zodiaku i gliwickich lwów. Przed królem czujemy respekt, zwłaszcza jeśli to król zwierząt – lew. Te jedne z największych dzikich kotów odnajdziemy na terenie Gliwic… jako pomniki, ale również spotkamy się z nimi w Zodiaku. Inne znaki zodiaku także mają do siebie przypisane postaci zwierząt, takich jak byk, baran czy koziorożec… O zagadkach, jakie skrywają przed nami: astrologia i gliwickie lwy dowiemy się więcej podczas zajęć.

Tematy zajęć do wyboru:

„Rzecz o lwach gliwickich” – któż z gliwiczan nie słyszał o lwie czuwającym, lwie śpiącym czy lwach leżących? Rzeźby tych królewskich zwierząt, symbolizujących mądrość, siłę i męstwa, na stałe wpisały się w historię i architekturę naszego miasta. Ale… kiedy i gdzie zostały odlane? Jakie skrywają tajemnice? Gdzie jeszcze można je zobaczyć? Tego wszystkiego, i o wiele więcej, dowiemy się podczas lekcji muzealnej. W części warsztatowej, uczestnicy pokolorują i ozdobią wizerunek lwa. Dla podkreślenia majestatu naszego bohatera, do wykonania pracy, użyjemy przygotowanych w trakcie zajęć farb rosnących. Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, treść zajęć modyfikowana w zależności od wieku. 

,,Astrologia okiem artysty’’ - ludzie zajmujący się astrologią są przekonani, że ciała niebieskie wpływają na życie na Ziemi. Astrolog obserwując położenie planet próbuje przewidywać, jaki wpływ może mieć ono na decyzje, zachowania oraz nastroje. Stąd mapy gwiazd służą nie tylko astronomii, czyli nauce o ciałach niebieskich, ale i tajemniczej astrologii, która jest nie tyle nauką, co – rodzajem wiary. Zagadnienia związane z astrologią od wieków inspirowały artystów i stawały się tematem ich dzieł, które przybliżymy podczas zajęć. W części warsztatowej każdy z uczestników będzie miał możliwość pomalowania odlewu gipsowego przedstawiającego patronujący mu znak zodiaku. Zajęcia dla uczniów klas IV-VIII SP oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

 

Zajęcia realizowane są stacjonarnie od środy, 1 czerwca do 24 czerwca 2022 w Zamku Piastowskim, w Willi Caro i Oddziale Odlewnictwa Artystycznego w godzinach: 9.00, 10.30 i 12.00. Koszt zajęć – 1 zł od grupy, liczba miejsc ograniczona. Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu: 783 560 006.
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej